понеделник, 28 април 2014 г.

Българският език е изключително цветен и разнообразен

На сестра ми

..какъв ден, какъв ден е днес, няма кого да попитам, а и да попитам всеки ще ми каже, ми обикновен ден...
...денят започна с новината от сутришната ми поща, че Орфеевото цвете на мястото на Учителя е цъфнало:
"Пиша ти само да ти кажа за едно голямо събитие , което в момента се случва . В градината на Учителя е цъфнало Орфеевото цвете ! Има само едно цветче , но то е достатъчно ! Това е много силен знак ! Много рядко това цвете цъфти при нашите градски условия . Преди 2 год . пак е цъфтяло ! Блажен е който го види ! То е признак на безсмъртие ! В какъвто и смисъл да го кажеш ! ..."
...веднага бях готов да се изстрелям, за да обезсмъртя събитието със себе си, но готовността ми се превърна в тихото ех, щом си припомних задачите ми за деня...изстрелях се, но в друга градска посока...странно бе, че се заредиха една след друга несполуки...първо, за да спася, като придърпам един възрастен човек от уличното платно, щеше да ме отнесе един автомобил, после се плисна, за да ми върви по вода, любимият ми чай, за да го запазя, бутнах поставката на една икона и ахаа... така почти до към след обед, колкото по-бързах, толкова по-бавно се подреждаха служебните задачи..
...защо толкова подробно разказвам, за да се разбере, че всичко се промени щом се върнах и отворих отново цветния  екран...и там се подредиха  няколко събития, мисля си, че никак не е случайно, че в един ден в България се разбира, че:
1. На мястото на Учителя е цъфнало Орфеевото цвете  - Родопския Силивряк, изпратиха ми снимки от мястото на Учителя, за да видя как изглежда митичното цвете/ две снимки са, не знам кое е точно цветето, може би трябва да отида на мястото на Учителя и да го видя, а  не да отлагам заради важни служебни задачи/






2. От екрана на Българската телевизия ни представят карта на Българските диалекти, посочвайки точно Родопския район на митичното цвете...а и чух какво казаха учените от БАН: "...в Родопите са най-архаичните говори на българското езиково землище , там е цялото славянско разнообразие."




Приповдигнах се от връзката между митичното Орфеево цвете и българския език, понесе се душата ми по тази карта, заиграха очите ми по нея, за да се убедя, че действително Българският език е изключително цветен и разнобразен...Ето, песните от Родопите ни разкриват тази красота:


                                

  











П.П.
...какъв ден, тъкмо дописвах за случайните съвпадения днес  и ми казаха, видя ли в Yahoo какво става в Щатите, отворих страницата и видях карта на...торнадото, виж я и ти:


неделя, 27 април 2014 г.

Багряна:...а благославях те, Живот!






МОЯТА ПЕСЕН


Вземи ме, лодкарьо, в своята ладия лека,
която безшумно цепи вълните смолни
и сякаш проправя оттук до небето пътека,
и сякаш се гони с чайките смели и волни.

Когато излезем от залива, там на открито,
и капки солени пръснат нашите устни,
и вятърът южен надуе платната развити,
и лодката бяла магьосана в път се впусне -

тогава, лодкарьо, аз ще запея песен,
нечувана песен - за моята малка родина,
чието е име - облак над мене надвесен,
чиято е песен - за мене мед и вино!

Че пеят по жетва, пеят моми тъмнооки,
момци ги припяват и вечер край порти причакват,
и пеят по сватби, седенки в нощи дълбоки,
и майки пеят - пеят, когато оплакват.

О, песен такава - злокобно, сподавено-тиха,
не си още чувал и може би никъде няма,
защото и няма народ с орисия по-лиха
и с мъка по-тежка, и с воля - безропотно няма.

У нас планините лете не губят снега си,
морето е малко, но име носи - Черно,
и върхът е Черен, вечно сърдит и свъсен,
и черна земята - плодна, но тъжна безмерно.

Вземи ми, лодкарьо, в своята ладия лека,
която не плашат вълните пенни и смолни,
по тях да направим една безкрайна пътека -
да стигнем небето, да стигнем чайките волни.









СТИХИИ


Можеш ли да спреш ти вятъра, дето иде от могилите,
префучава през боазите, вдига облак над диканите,
грабва стрехите на къщите, на каруците чергилата,
сваля портите, оградите и децата по мегданите -
в родния ми град?
Можеш ли да спреш ти Бистрица, дето иде пролет яростна,
разтрошава ледовете си, на мостовете подпорите
и излиза от коритото и завлича, мътна, пакостна -
къщиците и градинките, и добитъка на хората -
в родния ми град?
Можеш ли да спреш ти виното, щом веднъж е закипяло то
в бъчвите огромни, взидани, с влага лъхаща наситени,
на които с букви кирилски пише "черното" и "бялото" -
в избите студени, каменни, завещани от дедите ни -
в родния ми град?
Как ще спреш ти мене - волната, скитницата, непокорната -
родната сестра на вятъра, на водата и на виното,
за която е примамица непостижното, просторното,
дето все сънува пътища - недостигнати, неминати, -
мене как ще спреш?


ВЪЛНИ


Волни вълни, ти, примамно, невярно море,
своята синя безбрежност пред мен разтворете,
кораба мой като сън понесете неспирно,
моята скръб удавете в разгулната шир!
Който е сам, който няма ни близък, ни дом,
целият свят е пред него разтворен огромен,
целият свят е за него познат - и пустинен, -
в целия свят той е все така чужд и самин.
Кой беззаветно го чака и кой го зове
в утрини ведри, когато трептят бреговете,
в сините нощи, когато в далечни пристанища
морните кораби котвите спущат на стан?
С кратките знойни упойки на лиха любов
жадно опива той своята болка съдбовна -
своята жажда, която го гони безспирно
сам по света да се скита без отдих и мир,
вечно да дири това, що в един само миг
сляпо се губи и нивга се вече не стига...
Де е, кажете, морета, вълни, океани,
светлия сън, от живота веднъж осеян?





четвъртък, 24 април 2014 г.

Видовден

На бай Киро
*емисия по молба на Златка

    Тази вечер гледах  филма " love.net". Хубаво направен филм, но не ми хареса. Нещо ми напомня на друг български нашумял филм "Дзифт" на Явор Гърдев. Залепна ми преди време чернилка от този филм и дълго  се чистих.  Подобно усещане  имам и за тази сладка дъвка – любовта в нета.  Прекрасната музика на Котарашки подвикна от екрана  „опа, хей” и любовта се втурна да друсне кючека.. .Но  дали така не се издаде, че това не е Истинската  любов?






    И всичко това през май.  Един филм несъвместим с уханието на този месец. Та сега всичко ухае на люляци. Нощите и дните  са запълнени  с разцъфналите люляци, сякаш пролетни гроздове изпълват гърдите ни.  Пием с дъха си от това люляково вино и природата ни завъртва с нейния ритъм, нейното „опа,хей” звучи  с песните на птиците и  ни потапя в онази нестихваща благост, за която и Вазов пише: „люлякът ми замириса”. Пролетта  e  младост.

Снимка: Полидоброто

     Вчера в късния следобед възрастният, вече доста отпаднал бай Киро седеше на  стол пред своята къща. Държеше  в скута си огромен букет от люляк. Бай Киро придържаше с една ръка люляков  цвят, все едно  виолетов грозд откъснат от храстите на двора, а с другата ръка късаше едрия цвят с дългите си пръсти и с шепа пълнеше устата си. Да, той ядеше люляк, сладко и дълго предъвкваше  ароматния цвят. Извиках му през оградата и се помъчих да му обясня да не го прави. Но, защо, попита ме той, това е толкова вкусно. Може да се отровиш, да ти стане лошо. Ех, усмихна се той, утре ще разберем дали е така, нали е Видовден. По мое настояване подаде ми през оградата останалия люляк и „зачакахме” сутринта  на Видовден.
    Защо ли остават възрастните хора, вече немощни, на никого, дори и на себе си ненужни, защо продължават да живеят?   На кого са нужни?  Нужни са на тези около тях, за да разберат те какво представляват, не какво си мислят, че представляват, а какви са в действителност, да разберат истината за себе си. И това се разбира, понякога късно, когато  възрастният човек вече го няма.  В очите на възрастния човек може да видим своето бъдеще ние - тези, на които люлякът все още ухае.
     Днес, 13 петък, според  бай Киро е Видовден.  Случайно изпусната дума, си мислех аз, какво може да е толкова важно, какво може да ми дойде от „нета”, нали „там е любовта”,  дори и филм са направили за това.  Порових в нета, но нищо не се появи.  Имаше много „любов”, но обич няма, сигурно защото няма такава английска дума,  затова и нета не е ухае на люляк ,а повече на sex.net. Отворих   Словото на Учителя, „Истинския нет”, и Видовден се появи, ще кажем пак  „случайно”:
    Беседа „ Единство на съзнанието":
„..взимате в ръката си една ябълкова семка, свивате ръката си, навеждате се към земята и посаждате семката. Щом направите това движение, след малко ще направите обратното движение – ще се вдигнете нагоре. След няколко години дървото ще израсте и ще даде плод. За да откъснете един от тези плодове, вие протягате ръката си нагоре и после я спущате надолу. При тези движения – спущате ръката надолу, за да посадите семката, и протягането й нагоре, за да откъснете плод от дървото, чиято семка сте посадили – се образува буквата И. С буквата И започва думата Истина. Какво означава тази дума? Истината подразбира опитване на плодовете на това, което някога си посадил.”

    Това е и Видовден - ден, в който отдавна ще сме забравили уханието на люляка, ще чуваме слабо песента на птиците, но ще  опитваме  от плодовете наши. И ще се радваме на сладостта им или  ще търпим тяхната горчивина, защото това ще е Истината за тях – Любовта им.

13 май, 2011  година

П.П.  След време  се чудим дали цветът на всеки вид люляк е четирилистен, но днес упоени от аромата му не забелязваме нищо. Затова казват:  „Май любовта е сляпа.”  Сигурно е заради люляка през май...








Връзка

На Велиана

...празниците са  празни от смислени дейности, но със спотаени възможности за срещи, които не се знаят предварително. Приличат ми  на летните ваканции, които чакахме с трепет, че най-хубавото от годината предстои. С напредването на годините този трепет попремина и се превърна в интерес сведен до това какво ще да е времето...сякаш ще ни предстои да се разхождаме под дъжда я покрай Сена или Хъдсън, но с най-голяма вероятност покрай река Тополница. Тополница е от родния край, минава покрай нас и има връзка с миналите ваканции...ваканциите вече ги няма, но чрез реката се свързваме с тях...веднъж успях да прескоча реката, играехме на  стражари и апаши и за да не ме хванат прелетях от единия бряг на другия, сега това място не е обозначено точно къде съм скочил и затова всеки път, когато  преминавам покрай него, го посочвам с ръка – хей, там скочих...странно, все като посочвам съм на брега от който съм скочил. "Моят" бряг все го повдигат - с подпорна стена; с нов пласт асфалт и става все по-висок. В тази връзка все по-малко ми вярват на разказа, че съм прескочил реката. Не вярват, защото не са видели или по-точно сега , като ме гледат как си тъпча на едно и също място, си мислят, че не съм успял да прескоча реката. Как се доказва, че си прескочил една река, ако все се оказваш единият й бряг, само махаш с ръка за посока, но никога вече няма да се опиташ да скочиш.
...защо разказвам всичко това – търся  празниците, които отминаха;  Копривщица, която оставихме да ни очаква, за да направя връзка към едно... момиче, което бе с нас два дни..
...спомням си, че когато за първи път видях това момиче ми се стори, че съм го виждал някъде или съм  чакал, за да го видя, познато ми бе това красиво лице, спокойни дълбоки очи, дълга копринена коса, примигваше срещу мен и смутено подаде ръката си...не знам как изглеждат ангелите, рисуват ги възможно най-причудливо, но чрез това момиче по-късно разбрах какво е ангелско присъствие...разбираш го, когато чуеш как  момичето  спокойно говори, сякаш с невидима нишка свързва в огърлица малки бисери пред очите ти...
...ще се опитам да направя, каза момичето, детска книжка за една... връзка, тази връзка ще преминава през цялата книга, ще се промушва през всяка страница, за да разкаже на децата за една сърдечна връзка между хората, които се обичат. Това е невидима връвчица, която най-здраво свързва и за още дузина връзки ще им разкажа, за да разберат колко важна е една връзка, за да не се разпадне само на ден и нощ животът ни...
...ще се обадя на това момиче, за да чуе песен за  едно пиронче,




струва ми се, че това пиронче има връзка със света, за който ще разказва нейната детска книжка  – невинният свят на ангелите....
...с ангелите ще сме заедно, както бреговете на една река са заедно, при Извора.




П.П...днес връзката се появи и в Словото на Учителя, нашите мисли сканират света и ние виждаме това, за което си мислим.
 Съборни беседи 1940 год., беседа "Вяра и вярване":

"...Каква е задачата на съвременния човек? Задачата на всеки човек е да създаде глава, която да бъде добър проводник на светлината; да създаде сърце, което да бъде добър проводник на топлината; да създаде тяло, което да бъде добър проводник на силите в природата. В това се състои бъдещата религия и бъдещата наука. От всички се иска светъл ум, топло сърце и здраво тяло. Ще кажете, че това е задача на живите. Но къде са заминалите за онзи свят? Те са стопени, както ледът се топи и превръща във вода. Губи ли се водата? Водата не се губи, но се влива в широкото море. Следователно вашите заминали се вливат във вас и ви предават от своята светлина, топлина и сила. Ако между баща ви и вас има добра връзка, т.е. ако се обичате, като замине за другия свят, той ще се влее във вас и ще увеличи светлината на ума ви, топлината на сърцето ви и силата на тялото ви. Ако не се обичате, той пак ще се влее във вас, но ще изпитате понижаване в светлината на ума ви, в топлината на сърцето ви и в силата на вашето тяло. Същото става и при заминаване на ваши приятели или неприятели. Който заминава за онзи свят, трябва да повдигне температурата на ближните си, а не да я понижи."

понеделник, 14 април 2014 г.

Париж

...известен съм с оригиналните си поздравления. Понякога без повод успявам да импровизирам поздравления, които  дори  не е необходимо да се помнят, защото все са в една тоналност, наречена поредната щуротия, т.е. импровизация, на която й се е завило свят.
...в Копривщица казват: "Мен ми стана енно к`атил, че беше гуляма гюрюнтия", т.е. при много шум трудно се издържа. Майка ми, която е от Копривщица, казва, че с веселбата може да изкара до сутринта без да й стане "к`атил". Имал съм възможност да се убеждавам в това и знам коя е причината. Причината е, че се зареждаш от красотата на момента - колкото красотата е по-изразена, толкова по-дълго те държи тази еуфория. Еуфория се разбира лесно, то е като безгрижие, да си носиш добри мисли не само за себе си, а и на тези около теб. Така може да изживееш и живота си без да ти стане "к`атил", без да станеш "кат`ил", разбойник, да разбиеш живота си от непрекъснато недоволство, че все нещо не е както трябва...
 Например:  тази година пак ти се ходи в Париж, миналата година не си успял да отидеш, но защо пък тази година пак да не ти се ходи... и така докато действително отидеш в Париж, дори и в едни миг като сън, в който политаш на крилете на мечтите си към града на любовта. За Париж не са необходими пари, ако носиш в сърцето си любов. Казват, имаш ли любов, имаш и Париж. Ела и виж:

неделя, 6 април 2014 г.

Без край

...Данила Стоянова е написала:


 "Аз зная само, че мойто погребение
не ще се състои. 
Защото трудно се погребва този, 
който е изравнил смъртта с живота
 и живее и във двете."

...не се разбира от нас това "живеене", защото си мислим, че в зимата е и смъртта и краят, затрупани от паднали, захлупени по очи шишарки, сухи, обвивни треви и мъхести, влажни ръце спиращи дъха ни - привиден край, но когото Надеждата пробива, въпреки очевидна безнадежност; Вярата повдига нагоре, въпреки безвремието; Любовта съживява с топлината си, въпреки едва прецеждащата се светлина...
Всичко събрано в чашката на едно минзухарче напролет с безкрайна жажда за живот.




Ден рожден

...Честит Рожден Ден, Ице!

Знам, че не броиш годините, а само миговете, които спират дъха ни, затова ти подарявам една картина от родния ти край. Малко над твоето село има 7 езера, там Слънцето първо огрява сутрин рано, отразява се във водата на Рила в 7 милиона звездици - искрици. Водата хуква с тях надолу към равнината, казват й Искъра, минава и близо до Райово на път по земята ни. Там е оставила твоята звездица- искрица преди 57 години... Прави го от времето, когато е станала вода, от край време, така се нарича и земята роден край - рай; там, където очите ни виждат светлината в миг, като  звездица - искрица в първия ни ден рожден.



...пожелавам ти здраве и дни, в които да се радваш на тази Божия благодат, да забравиш да броиш миговете, защото са се превърнали в цял един твой живот в светлина.





събота, 5 април 2014 г.

L-O-V-E

На Грета

...чужд език, докато  обясняваха на дървото ми какво е това L-O-V-E




 то се заплесна по слънцето и ...изгоря.



...преди време ме попитаха, имате ли огънче, и аз ...още тлея.

Езикът - богатството ни

Феноменът Слава Севрюкова: Българите зад граница до 2025 г. да се върнат в България!

...не знам доколко може да се вярва на Христо Нанев /Иво Лозенски  е категоричен, че Нанев е, меко казано, некоректен/, но ако помогне да се върнат българите и аз да му помогна да излъча "рекламата" на неговата поредна книга.

...Слава Севрюкова е "била" с Мория, така пише Иво Лозенски в своите Дневници, книга втора, стр.85.: " Аз( Мория) никога не се отлъчвам от твоята душа (Слава) , запомни го!"
С Мория "бе" и Людмила Живкова, Богомил Райнов...Любомир Лулчев.  На последния Учителя е направил много строго забележка и е настоял да махне материалите за Мория от Изгрева...

...мисля си, дали е случайна тежката житейска съдба на учениците на учител Мория, който не е допуснат на Изгрева.
...и за българите в чужбина си мисля, родени на земя, която Учителя избра за новото учение, а те избраха да я напуснат и да говорят език, различен от този, на който избра Учителя да говори. Словото на Учителя е на български език. Езикът е енергията, която създава живота ни. Липсата на тази интонационна среда, с която е закърмен човек, е болест, нарича се носталгия.

* утрото е по-мъдро от вечерта, като доказателство ето един П.П., който дойде след като излъчихме тази емисия:

П.П. означава и Полидоброто Писа т.е. дописа за носталгията и езика, "нашите" хора винаги се чувстват „свои” в ефир, в който има любов, затова и ни пишат, ето как:.
"...Езикът е културен контекст, системно-специфичен, съвсем възможно е да назовава неща, които ги няма в чуждата реалност, затова и се нарича чужд език. Този културен контекст се формира от първа глътка въздух, пропива същността ни, той е Родината, която отглеждаме в душата си и истинската, която напускаме, напускайки физическата. Носталгията не е по улици и върхове, светът е пълен с красоти, а по тези /думи/, с които се е раждала душата ни, от изговарянето на които само "свои" могат да потръпнат."

** още един П.П от Петър Увалиев:

Петър Увалиев: Похвално слово за българския език



Простете ми. Пръв аз съзнавам - и признавам, че съм донякъде натрапник в този дом на духа, закрилял и окрилял рой мислители, ревнители за културния възход на България - странна страна, в която ръст и възраст, крепка духовност и крехка държавност не се съвпадат и така озадачават стъписаните чужденци, че те просто не проумяват с какъв аршин да мерят нашата мяра.

Но кой съм аз да си въобразявам, че очилатото ми късогледство ще види по-далече от втренчения им поглед? Българското не ми е занаят, то ми е инат. Но точно поради това упорство цял живот съм гледал на Бълга­рия от упор, па било то понявга и с укор. Така е било в софийската ми младост, така е и в лондонската ми самост.
Затова ви моля да вярвате, че не заговарям в пристъп на най-всекидневно, неоправдано и необуздано самомнение, което никне под път и над път и е толкова жилаво, че дори и на камък вирее. Изправям се тук с някакъв особен примес от смирение и задоволство, отлика на длъжник, комуто честта да бъде сред вас позволява да се отплати поне малко от малко за най-многото и най-милото, което род и родители са ми дали: езика, на който ви говоря. Защото не аз говоря език на който сега ви говоря, а езикът, на който сега ви говоря, ме говори!
Тази усукана игрословица не е трикратен словесен смъртен скок, зрелищно филологическо потомче на нявгашното постижение на Лазар Добрич - главозамайващо, но все пак цирково. Вярно е, че хитрините на неу­ките науки край нямат. Но не по-малко вярно е, че тази предизвикателна прогласа на предимството на езика ствол пред мисълта вейка е честен стремеж на обичайно самодоволния разсъдък да прекоси самоналожените си граници, за да признае и правата на отвъдразсъдъчното и едва ли не да насили съзнанието да изповяда, че подсъзнанието му е рода.
А и това подсъзнание, което постоянно подозираме, а рядко прозира­ме, и то самото е устроено като своеобразен език, който търпеливо очаква да бъде проговорен, за да стане достояние на все по-разведряното и затова все по-отзивчиво съзнание.
И българският говор се зачева като предговор, после прераства в отчетлив преговор със слушателя и най-сетне се установява като договор и едва ли не като заговор с онзи, който е посветен в паролата на неговите потайности. И тогава, вдъхновено и проникновено, из пашкула на езика излита пеперудата на мисълта.
Това преображение повлича крак. Друго чудо очаква българският род, домашно и вселенско: чутото се превръща във видяно, звукът става знак. Букви хукват през страниците, духовни бранници, които напредват във строен строй и провалят прокобата на времето, брава на всяка забрава. Така се ражда книгата, паметник на паметта.
А ето че ние, нехайни наследници на този победоносен поход от мина­ло към бъдеще, почти не си даваме сметка за него и дори не се вълнуваме че тук, сега, сме окръжени от величави хартиени тухли, с които се гради вечността, която е българска, защото ваши и мои са буквите, в които тя е въплътена.
А всяка книга, която се издава, ни издава тайната на тази вечност: тя е вечност на езика, който никога не се застоява и с един и същ дьх ни отграничава от другите и ни приобщава към другите.
Това е така, защото отекне ли гласът ни, той от само себе си се наглася към желания отглас на онзи, който го слуша. С тази нагласка езикът така се урежда и подрежда, че повежда слушателя-послушник към благодатта на съмислието, а запрашва непослушника в мъртвилото на безмис-лието и без-смислието. И Философският трактат в Симеоновия сборник, и Шестодневът на Йоан Екзарх са преноси от подсъзнанието до съзнанието още преди да бъдат приноси към езикознанието. Още навремето нашите предци са прозрели, че който назовава, па било то и вещественото, той призовава същественото, което прави човека човек.
И защо един техен невзрачен потомък да не се съблазни да покаже, че е научил някоя и друга тежка дума, и да каже, че щом на старогръцки мета значи и „отвъд", очовеченият от езика човек може да бъде наречен мета-човек, проводник на Отвъдното. И грях да ни е на душата, че днес ние само преживяме онова прозрение, което прародителите ни са преживяли и преживявали: езикът е отвор на съществото към същественото.
Затова не е ли чинно и редно, поне за изкупление грехов, да се запитаме какво точно значи за този мета-човек да говори български? То значи: да осъществяваш най-своето си. Езикът, който ни говори, е глас на тази наша съдбовна сьщественост.
И нека ми простят многоуките филолози, които са изучили от игла до конец где-що има да се научи за езика, обект на познанието. Аз съм само словоохотлив самоук, за когото самият език е субект на особено по знание, което се отнася към знанието, както по-доброто надвишава доброто.

Меракът по това по знание ме увлича и повлича и превръща в иманяр-самец, тръгнал да се рови из езиковите ни подмоли, пришпорван от налудничавата надежда, че може пък да му се случи в тъмна доба да изрови нашенско съкровище, зарито някъде по мъгловитата бразда от моето ограничено съзнание до българското неограничено подсъзнание: от Стефан Младенов до Карл Густав Юнг, побратимени в еднаква посмъртна почит. И така тихомълком аз крача ли крача все по синора на това двулико единство, може би защото на езиковия мета-човек, който се замисля, е писано да обмисля и премисля все една и съща темелна мисъл.

И навярно затова като бедния наивен Дон Кихот, който мечтал за подвиг цял живот, че дори вятърни мелници му се сторили кралимарковски исполини, и на мене май се е сторило, че и самият Философски трактат в Симеоновия сборник е донякъде своеобразен иманярски докладен дневник, който изважда на бял свят заровени дотогава скъпоценни философс­ки означения и определения - какво е например същност и какво е естество. Мислил е езикьт ни и още мисли, макар и който драговолно му се отдава, често се озадачава. Който си заговори, невинаги е готов веднага да си отговори. 

Но макар и тромав, този отговор го спуска до глъбината на глъбините: до прозрението не че човек е такъв или онакъв, а просто че е.

Друга такава иманярска находка е смисълът, скътан в звука. И който се е зарекъл да слуша езика, той понявга чува чудеса. Например: безобразният, безизразният звук ,,'ЬТ", орисан да остане навеки глухоням в романските езици, изригва със страшна сила - и то не у друг, а у най-изтънчения, най-паяжинено изнежения Николай Лилиев: На страшен съд вървят тълпи. А в мощна гръд там мрът мечти. Не спи - кипи Градьт. Ът, ът, ът, ът. ът. Не е ли този громол ек от конски тропот, който може би кънтял е из крайдунавските равнини? Ние сме го забравили. Езикът го помни.
В лабиринта на тази потомствена езикова памет, стигнала един Бог знае как до прековременния слух на поети прорицатели, дебне потулен и друг самопродвижен, ритмичен и метричен подтик, който изтласква изпосталелия потребително-осведомителен брътвеж на всекидневието ни:

С враг врагувам - мяра

според мяра.
С благ благувам - вяра
според вяра.

Като пищните двери на олтара на Свети Йоан Кръстител в Арбанаси, набъбнали от златогрейни резби, тържествено се разтваря този симетричен изказ. Изведнъж тази правна обрядна съразмерност, осъществена сякаш по образ и подобие на двукрили митични мостове, в които уста майстори са вграждали най-милото си, неочаквано се разтърсва, разсечена от внезапен вик и повик, без следа от последователността, предписана от какъвто и да било логичен канон:


Леле моя, сабя халосия!

Море люта одринска
ракия!

Избуял в първичната си подсъзнателна стихия, езикът се е отърсил от игото на опитомената граматика и е лумнал напук на благовьзпитаната логика. Пред този вулканичен взрив е безсилно дори и най-взискателното лабораторно раздвоение на езика на знак и значение. Тук знакът се самоозначава. Съдържанието се самосъдържа. Формата се самооформя. И при все това съдържанието се сдържа във формата и формата се дооформя в съдържанието.

С тази категориална ерес нашият размирен език би смутил не един окъснял позитивист. Но затова пък би възхитил подранилия Хайдегер, който обича да чопли думите, за да сцежда из тях смислов сок, сгъстен в отделни срички или разместени ударения. За най-далновидния съвременен рентгенолог на езика би било радост велика да се наслади на познавател­ната ценност на познание и по знание, завет и завет, лек  и лек. Най-вече за него би могло да се повтори казаното отколе за Симеон: „Той извади на показ мислите, скътани в дълбочината на трудно прозримите книги".
А да извадиш наяве, значи да осветиш повърхностното различие, което не противоречи на дълбинното единоречие на езика - да възкресиш стародавната аллотрион фос - загадъчното сияние на Другото, което озарява Същото. А това е така, защото дори и строгият рационалист Лайбниц, ако би заговорил на езика, който сега ви говоря, положително би казал: „Език е онова, поради което съществува нещо, а не нищо".
Но къде се таи това нещо, без което всичко би било нищо? Не в съсухрените речници и още по-малко в заимствани чуждици-етикети, лепнати на празни буркани. То е в самите нас.
И ако е така, къде сме ние? Ние сме в единственото си езиково место­рождение. А где е то? - тревожно пита Яворов и покъртително си отговаря:
Къде си ти, родино моя?
Във този хълм и онзи дол,
които днес един, друг
утре ще насели ?
Не, ти си в мен, родино
моя.
И радостта е скръб.
Скръб е, защото ние весден усещаме, че около нас все повече се разраства гибелна езикова пустиня. Преди век и повече Ницше бе предугадил угрозата от такава грозна духовна суша. И затова сега посред горди книги, които не търпят вериги, из едно гърло бликват два гласа: неговото негодувание и нашето порицание:
Проклет да е онзи, който полива пустинята.
Слово на Петър Увалиев,
произнесено на тържество в аулата на
Софийския университет „Свети Климент Охридски"
на 24.05.1995 г.


...днес си купих книгата  "Последните поети от 80 -те", по-скоро ми я подариха, намалена, "за да мога да си я купя и да не се откажа",  момчето от книжарница Писмената буквално ме "чакаше" да попитам за книгата, държеше я в ръцете си и само ми я подаде, сякаш е знаел, че ще вляза и ще търся точно тази книга....Бяха две момчета, едното на касата, другото до него, четеше книгата, беше с черна брада, красиво лице, одухотворено, знаеше за Данила Стоянова, попитах за нея и за книгата Последните ... и то каза, ми ето, като за вас, подаряваме я, попитах го, откъде знаете, че ще търся тази книга, а той, ми аз съм пророк, и се смее,  и аз съм пророк, казах аз, и момчето на касата е пророк и вие, не сме много ,трима сме, за една стая ...и тримата се осветихме от усмивките си, разбрахме се, защото говорихме на един език. А нали е казано:„Където са двама или трима в мое име, там съм аз посред тях.“ (Матей 18:20).
Защо  разказвам толкова подробно, за да обърна внимание, че в книгата има пророчески текст, който е изключително важен за значението на езика ни, написано е в предговора от Иван Теофилов:

"Когато попитали Конфуций какво би променил /режимът бил авторитарен като у нас в онези унизителни години/, ако му се отдаде възможност да стане държавен глава, той отговорил: "Бих променил езика!" А промяната на езика в едно общество във всички случаи означава обрат в отношенията и порядките, в цялостния облик на живота."











...е, да попрочетем и "рекламата", нали трябва и да може да се продава една книга, не само да се понапише.


03.04.2014 | автор:  Зора Нейкова
Приятелка дълго време имаше болка в рамото и никакви лекарства не помагаха. Една нощ в съня й се явила непозната жена – поръчала да намери гроба й и да отиде там, за да й мине болката. Седмица след това приятелката ми случайно видяла лика на тази жена на витрината на книжарница. Върху корицата на една от шестте книги на Христо Нанев за феномена Слава Севрюкова. И я разпознала.

Писателят и най-задълбочен изследовател на Слава Севрюкова казва, че пророчицата се е явявала в сънищата и на други хора, за да им помага. А преди да издаде всяка от книгите си за нея, тя неизменно се явявала и в съня на автора. Като знак за благословия.
Той попада в дома й през 1989 година. Вижда една мила, трудноподвижна, беззъба старица, но когато тя проговаря, бил смаян. Богатство на изказа, мъдрост, дълбочина и открития, които стъписват и сериозни учени от цял свят. Защото леля Слава, както я наричат близките й, прониква в микро и макрокосмоса. Дълбае непроучените корени на еволюцията. Изследвайки минало и настояще, визира бъдещето на нашата цивилизация. Първата им среща продължила четири часа. „Говореше за микрокосмоса като за един особен непознат свят. Чуваше вътре в атомите звуци, красиви мелодии на движението. Разказваше как Моцарт и Бетовен правят контакт със световете, казваше: „Не мислете, че тая музика те я измислят. Те влизат в „ония” канали, “разпечатват” космическата музика.” Тогава тя разказала и къде е погребан Левски, къде са костите му, кой е убил с пушка в гръб Ботев – версия, съвсем различна от общоприетата тогава. Слава свободно шестваше в трудно проходими територии на историята, казва писателят. Оттогава е запомнил и предупреждението й: “Младите хора, които са зад граница, от 2022 докъм 2025 година да се прибират в България. Защото започват световни катаклизми и там, където сега е земя, няма да е повече земя. Хората ще оцелеят по високото. И това ще настъпи по-рано, отколкото учените предполагат. Аз правя съпоставки с очакванията на учените, че предстои разтопяване на полярните шапки и покачване нивото на световния океан и моретата, обяснява Нанев. България като по-високопланинска страна, на по-високо спрямо морското ниво, ще бъде сравнително слабо засегната. Леля Слава искаше българите в чужбина до 2025 година да се прибират, защото след това ще им е трудно”, казва мъжът, който с изследователска страст и огромен респект към личността на тази изумителна жена, е събрал около 250 страници от лични разговори с нея, срещнал се е с повече от 200 души, които са я познавали и от тях е научил уникални споделени неща. Една от най-близките й - Нушка Златарева, отворила за него 6 тома дневници, а родственицата й Марийка Атанасова - два тома записки от разговорите си със Слава Севрюкова.
Петър Дънов проверява нивото й като я предупреждава, че ще й се появи като дух. Заръчва, ако го усети, да си запише точния ден и час, за да му докаже, че действително го е разпознала. И един ден, както си седяла край печката с мъжа си Степан, тя усетила присъствие. „Ти ли си, брат Петре? попитала. Духът отговорил утвърдително и повторил заръката да си запише часа и деня. И когато след дни двамата се срещат вече като реални хора, Слава подава на Учителя Дънов парчето от вестник, върху което е написала точния ден и час на духовния им контакт. И получава високата му оценка. Тайният ясновидец на Цар Борис III Любомир Лулчев също много я цени. Предстои Христо да издаде книга и за него. А Ванга, с която са се срещали и взаимно се уважавали, сама признава, че Слава е по-голяма от нея. Понякога предсказанията им съвпадат.
Като особено тревожно Христо Нанев определя прозрението на леля Слава за отделянето на части от югоизточна България. Казвала: „Това ще се случи, без пушка да пукне, когато сме вече в Европата, когато „връвта, границите между държавите напълно се заличи”. Вероятно е виждала и Турция като част от ЕС, както и едно етническо самоопределяне на тези райони, тълкува писателят. Но леля Слава винаги казвала: Да се знае и ако може, да не се допусне.” Когато подготвял книгата „Зеница към вселената”, в която е включено и това предсказание, Вера Кочовска го посъветвала, докато книгата не излезе, да не дава никаква предварителна информация за нея. Виждала опасност за живота му. Било логично и я послушал.
Тъкмо България ще влезе в Европа и светът ще тръгне на зле, предрича Слава. Вероятно е имала предвид влизането ни в Евросъюза и настъпилата световна финансова криза, обяснява Христо Нанев. Тя провиждаше, че част от виновниците за националните ни нови катастрофи ще бъдат съдени, че народът ще ги измете и тогава България ще тръгне на добре.
Богоизбраните народи страдат, казваше тя за България. „Тук се въплъщават много извисени и много принизени души. И сблъсъкът между тях, роден от мълниите, дава стимул за духовно развитие на страната. Бъдете в този свят, но не от този свят” – това беше посланието й към българите. Когато си обсебен от уловките и капаните на материалното, не можеш да навлезеш в дълбините на познанието. Затова тя съветваше да не затъваме в битовизма, за да можем от дистанция да съзираме важното, непреходното, дълбинното.”
Сега Христо Нанев пише книга, която вероятно ще предизвика сензация – за жената, която ще изведе държавата ни напред. Двадесет правителства след промените ще се сменят и двадесетото ще е доброто за България, казала Слава. По изчисленията на Христо Нанев правителството на Орешарски е 16-то, така че още три правителства ще минат, докато дойде доброто за България. Това ще бъде след 2017 – 2018 година и тогава България реално ще тръгне напред. Жена ще го оглавява. Христо Нанев споделя, че е издирил тази жена, която още не е публично известна. Засега не е в политиката, но работи в България за една нова икономика и вече има уникални постижения. Около 40-годишна е. И е научен феномен, точно както е предрекла пророчицата. За „Преса” писателят издава още една тайна от бъдещата си книга – леля Слава е провидяла, че духът на превъплътения Давид ще се яви в България и тогава нещата ще тръгнат напред. Давид, който побеждава Голиат. България ще бъде Швейцария на Балканите.
Впрочем, с приятелката ми с болното рамо преди месец бяхме на гроба на Слава Севрюкова. Болежката вече е забравена…

Прочетено във в. „Преса“

вторник, 1 април 2014 г.

1 Акрил

...днес сме решили да изчистим за пролетта, ще измием лицето на радио Любов от цвета на завистта. Наскоро се случи нещо, което много огорчи радио Любов: за своя сметка то предостави връзка с Интернет на човечец, който само си мечтаеше да слуша и гледа радио Любов. И какво се оказа накрая, "драги ми господине"? Оказа се, че цялото усилие ни отиде напразно. Вместо да си чете  и съпреживява авторските предавания на любимия водещ, въпросният индивид стоял още първата вечер до първи петли, за да слуша медитацията - музика и снимки от една външна продукция на Петра, публикувана през януари при нас, а за другите наши си предавания не му останало време.
...не стига това, но и тази наша слушателка поиска чрез нас да се благодари на въпросната Петра, публикувала медитацията си в нашето радио.
   Направихме го:
"Медитация на Петра "отнесе" майка ми на Рила, включихме й в неделя медитацията на един лаптоп и се прибрахме привечер, а тя се отнесла и не разбрала кога станало 22 часа, днес ми разказа с такъв възторг за Рила все едно е била там, писах на Петра и ...плаках, това го умея. 

...благодаря ти, Господи, че те срещнах!
така ми писаха преди време... добре че го бях запазил листчето с красивите букви и го преписвам за теб, Петра... 
...благодаря ти за това, което преживя с твоята помощ майка ми, тя никога няма да се качи на езерата на Рила, но благодарение на твоите Опити тя успя да го направи, и то в един унес, в който времето било спряло...

О, миг поспри, ти тъй прекрасен си в Опитите за преодоляване на земното притегляне.

...и знаеш ли друго, правиш един много успешен опит да изпълниш сърцата на хората с красивата музика на Учителя и картините от планината... а и аз се унасям и забравям вече да търся недостатъци, защото е прекрасно, когато времето спира, дори и за миг.
...пожелавам ти в следващите опити да успееш да върнеш времето назад,  а аз ще съм първият, който ще дойде да си играе с  теб с кофичка и лопатка на Лозен."

....написахме благодарността, изпратихме я, но завистта си остана, решихме с наши сътрудници да измием срама и качихме по планините по-известни музиканти, много повече от въпросната Петра, и мислим,че успяхме, ето виж и чуй:








...имаме още Акрил, то не остана петно от завистта ни, но ако избие някъде другаде, ще трябва пак да се катерим по високите чисти места, на връщане ще донесем и за тебе чиста Любов, искаш ли...


...