неделя, 21 януари 2024 г.

Шамарената фабрика

 На шамарите

...наскоро прочетох разказ от Михаил Вешим "Родителска среща", описващ доброто старо време, когато викаха родителите ни в училище при наши провинения, я  - при директора, я - при класния ръководител, за да се вземат необходимите мерки и ученикът "да влезе в пътя" и, както и в разказа на М.В., в повечето случаи тогава плющяха шамарите. И сега , въпреки че това ми изглежда далечно и като гротеска, краят на разказа ме грабна с "пришитото" Рождество, много харесвам точно такива илюзии, че човек дълго се лута между шамарите на живота, но накрая намира "пътя към храма". Ето как е описал "работата на шамарената фабрика" от своите ученически години в своя разказа Михаил Вешим:


РОДИТЕЛСКА СРЕЩА

категория: Избрани откъси от избрани книги

Бях петнайсетинагодишен хлапак и учех в стругарски техникум. По-точно – не учех. Бягах от часовете, бях натрупал неизвинени и една камара двойки. Викаха родителите ми в училище, пък аз не им казвах. Един ден директорът ме заплаши, че ако не дойда с баща си, ще ме изключи от училището.

Ходех по улицата и се чудех какво да направя. Родителите ми живееха в провинцията, трудно можеха да дойдат. И за какво да идват? За да чуят, че синът им е пред изключване...

Изведнъж, както вървях по тротоара, ми хрумна идея. Огледах се наоколо – случайни минувачи. Харесах си един – изглеждаше кротък човек, скромно облечен, на възраст колкото да ми е баща. Спрях го и накратко му описах положението си. Помолих го да дойде с мен при директора като мой родител.

Човекът се съгласи. Тръгна с мен към училището. Влязохме при директора и аз го представих – баща ми.

Директорът само това чакаше и като отвори една уста: синът ви бяга от час, пуши, има двойки...

– Георги е пред изключване! – завърши директорският монолог.

„Моят баща“ мълчеше и ме гледаше. Изведнъж се пресегна и ми изплющя страшен шамар.

– Ох! – викнах. Не от болка, а от изненада.

– Ох ли! – и върху главата ми се посипаха още удари. – Ти докога ще ни ядосваш, бе! – ядно ме шлевеше тоя, уж наглед кротък човек.

– Недейте, другарю! – намеси се директорът и почна да ме защитава. – Не го бийте! Той ще се поправи...

– Няма да го бия ли! – викна почервенял от яд човекът. – Аз вкъщи ще го пребия! А пък майка му как ще се ядоса!

Той ще ѝ разбие здравето!

И пак налетя върху ми с шамари.

Притеснен, директорът побърза да ни помири и да ни изпрати от кабинета си.

Щом излязохме извън училището, човекът се успокои, сякаш нищо не е било. Заведе ме в най-близката гостилница.

Поръча ми кебапчета и лимонада, а на себе си – ракия. И ми каза:

– Ей, взимай се в ръце! Че втори път няма да идвам в училището...

Така се разделихме. Научих само първото му име – Христо.

Минаха години. Завърших техникума, почнах работа, излизаха мои карикатури по вестниците, получавах добри пари. Една вечер в някакъв трамвай го видях – човекът, който бе изиграл ролята на мой баща. Обадих му се, той скочи да ме прегръща, като да съм негов син. Веднага ме покани на гости. Заведе ме в малък занемарен апартамент – „Софжилфонд“, където живееше под наем с жена си. Нямаха деца. Настаниха ме върху продънен стар диван, той наля ракия, жена му – болнава, отрудена, сложи нещо за ядене. Пихме и приказвахме, а аз през цялото време се въртях на мястото си. От неудобство, пък и една пружина от дивана ме бодеше отдолу. Христо и жена му не ме пускаха да си тръгна и ме разпитваха – като родители, които отдавна не са виждали сина си.

Тогава си помислих, че всичко в тоя живот се връща и сега е мой ред да върна жеста – навремето той, случайният човек, беше изиграл ролята на мой баща, сега аз трябваше да съм негов син. Къде да ходя – влязох си в ролята и родителската среща продължи до полунощ, макар пружината на дивана през цялото време да ми убиваше...

Като си тръгвах, запомних улицата и номера. На другата сутрин отидох в магазин „Явор“, най-известния мебелен магазин по онова време, и купих един диван – от изложените на витрината. Натоварихме го на камион и дадох на шофьора адреса на бай Христо.

– Кажете, че е от сина му – рекох. – Подарък за именния ден...

Защото на следващия ден беше Рождество.

автор: Михаил Вешим; сборника "Текила на разсъмване"

...и след като си поревах малко за хубавия край на разказа, реших да потърся в есетата на Радио Любов сходен разказ, как се показва правия път - пътя към Бога, който прави от хората човеци. Ето, без да правя коментар, какво открих :  Светофар





.

събота, 20 януари 2024 г.

Диптих

 На Рафаело

 ”..За това , че ни научи, че интелектуалната енергия е безсмъртна..”*

...видях го на автобусната спирка "Добротич" - висок, слаб, продълговато лице, към 37 годишен мъж, дълга коса се подаваше  под странна черна шапка с козирка, тъмни връхни дрехи, с почти летен червен панталон, "работеше"изключително зъдълбочено - драскаше нещо по табелката с имената на спирките на автобусите, които Центърът за градска мобилност старателно изписва , за да улеснява пътуващите, а той  много по -старателно дописваше си нещо. Приближих го и видях, че си рисува  срещу имената на спирките, попитах го, какво правиш, а той, явно вглъбен, каза през рамо, каквото трябва, "трябването" бяха три недевършени изцяло малки човечета, 


които той  рисуваше с химикалката, която държеше в ръка, не го попитах, как се казват "Трите грации", защото дойде  автобусът ми и се качих, седнах на последната седалка, а "художникът" от спирката също се качи и устремено седна на седалката пред мен  някак загледан напред, но полуобърнат назад, погледнах ръцете му, имаше много дълги и тънки пръсти, и какви да са, като си художник, бръкнах в чантата и извадих един рафаело 

и го попитах, искаш ли бонбон, вземи го, а той, без да ме погледне, погледна бонбона, грабна го и веднага го лапна, чакай, казах, махни му хартията , но "художникът" не ми обърна внимание, сладко и съсредоточено примлясна и набързо глътна всичко.

...минаха няколко спирки и той слезе някак устремено и бързо, сякаш зареден с идея за бърза работа, навярно както Рафаело, на когото приличаше,

 чакаха го някъде, както някога преди 500 години, за да рисува.



*  благодарност към Александър Фол, изписана на една метална плоча и поставена в градинката зад НХГ в София.



вторник, 16 януари 2024 г.

Олтара

 На Рила



...Божествена музика звучи в Олтара и пълни сърцето ми с трепет, толкова тихо само сърцето ми чува - живителни капчици то си събира.



понеделник, 15 януари 2024 г.

Покрив

 На керемидите

...и се търкулва по керемидените покриви камбанен звън, влиза в стаята и събужда сетивата ми, светлина залива навред и от златистата й прежда заплитам усмивката си, за да ти я подаря, утро мое.



..и ако ме питаш, и така докога - докога ще виждаме как в края на керемиден покрив се усмихва утрото ли, ами докато ги виждаме приятелите - дните и хората от живота ни... писах преди време за един човек, Кунчо, който знаеше за това, ходеше до края на покривите и се усмихваше:

Покрив

Върнах се от Копривщица, където бях десетина дни и вечер четях за Сведенборг - книгата на Вера Ганчева. Огромен труд, който ме понесе в един невероятен свят, изключително богат и преизпълнен с доброта... в същото време /през деня естествено/ работех на покрива на къщата и "гледах отвисоко на света"...и знаеш ли, нашият свят не е "по-крив" от света на духовете, а е също като него. Ние го създаваме със своята прибързаност и ядове /това е адът, който ни очаква/ или със своята добронамереност към случващото се, без да бързаме да даваме преценки на света, той, светът, се променя и засиява - ние разбираме, че раят всъщност е краят на ада..

...и това разбрах не само защото четях Сведенборг вечер, след като слизах от опасния покрив, но повече ми помогна майсторът, с когото работех. Той все повтаряше, полека, ще стане, не бързай...имаше един критичен момент /работата спря/, при който всички ми викаха да намеря други майстори..., да изгоня Кунчо, така се казваше човекът, но аз не ги послушах, изчаках един ден и след това всичко се промени и "засия", ядовете, техният край се оказа начало на рая....покривът, сякаш сам стана. Накрая Кунчо ми каза, дай си ръката и силно я стисна, искаше да ми благодари, навярно не само заради парите, които му дадох...

В един от дните, докато подреждахме керемидите, попитах Кунчо /той е с 10 години по-голям от мене/ кои са най-хубавите години от живота му...той се замисли и каза:

      когато приятелите ми бяха живи, бяха най-хубавите ми години.

 С тях, приятелите, ние създаваме рай тук на земята, този рай ни очаква и в духовния свят / по Сведенборг/, защото "там" са същите приятели, нашите мисли, че този свят е добър, Бог е добър, той е създал свят, който ние със своето недоволство превръщаме в ад....затова Кунчо е прав, именно приятелите са тези, които "при яд" ни помагат и правят живота хубав...

Мисля си, че раят е облян от светлина, защото покривът там е от звезди, също както при нас...., само трябва да повдигнем сияещи очи, когато навели глави си мислим, че мракът е завладял света.

..и когато написах за керемидите, за покрива, за приятелите, фейсът "вдигна палец" нагоре, ХУбаво ми стана, че моите приятели от фейса виждат с мен как керемидата се смее накрая на покрива, всички покриви с керемиди започват така, първият ред - с усмивка, приятно е да имаш съмишлениеци, да имаш с тях близка емоционална и мисловна нагласа, с цялото си сърце; с вдигнат палец нагоре осмисляте заниманията ми на тази стена, може това нищо да не значи за вас и да не му придавате кой знае какво значение, но за мен е израз на топлината в човешките отношения, израз на зачитане на усилията на другия човек, мислил съм си, че вниманието към другия всъщност те превръщат в човек ...с небесносиня аура, днес го прочетох, по точно го забелязах след като вече бях качил снимката с червените керемиди и синьото небе, съвпадение случайно на цветовете от снимката и текст от книгата, която чета: 

" ...според Рудолф Щайнер психичната настройка се отразява върху аурата: при човек, развил чувство за почит и благовение жълто-червените и керемиденочервените цветове в аурата изчезват и се заменят с небесносиньо-розови цветове."

...важи и обратното, предполагам, на човек обхванат от завист и едва сдържан гняв почервенява не само аурата му, а и той целият - до мозъка на костите си, и не знае каква вреда си нанася, ако още със ставането си от сън го е яд на целия свят, и така не само в утрото, а и през целия изгубен за него ден.

..чувал съм как понякога през деня тъжно бие камбаната в Копривщица и по тези керемиди, по покривите тръгва тъгата.

... но не е страшно, че ти може да си следващият, за когото ще бие тъжно камбаната, страшното е, ако не си... следващ Бога, защото те е страх ..да не паднеш от "покрива", страх от живота; страх от смъртта.







петък, 12 януари 2024 г.

Остатъкът от деня

 На филма ни


...дълго ги чаках, дали ще се докоснат до края във филма "Остатъкът от деня", ами да, накрая - с ръце за сбогом, 







прекрасно измислено и снимано...и друго включили в кадър, числото на звяра 666, 


той е там, където любовта не успява, поради независещи от нея причини,  мисля си, че тя не може да има вина, вината е в хората, които сякаш не знаят как да й се порадват, дори когато завинаги се разделят ...без остатък.... надежда любовта да ги срещне отново.






събота, 6 януари 2024 г.

Богоявление

На белия гълъб

...Атанас Далчев, навярно преди първия сняг, през миналия век е написал:

Над тези стръмни стрехи от железо

и тези булеварди от асфалт

поне един път няма ли да слезе

снегът от небесата като бял

и лъчезарен ангел? Аз не вервам.

Във този черен като въглен град

ще бъде зимата наверно черна,

незнайни — ангелите и снегът.

И ако слезе някога, без жал

жестоки ще го стъпкат със обувките си

стражарите и проститутките,

ще му почерни белите пера

димът на гарите и на комините…


Бял сняг ще има само във градините,

където са играели деца."

1929 г.

...какво е по-различно след сто години след първия сняг, по-различното го има, ако по-различно погледнем към белия сняг.

...ето сега ще ти кажа как да погледнеш:

...мисля си, че бял сняг ще има и при птиците, 

събрани за трохичките от твоята ръка.



...ето тук "долетя" това гълъбче днес...то търси трохички - перушинки бели събира, мъничко още му трябва чисто бяло да стане, чисто като обичта, която от тебе...нежна, смълчана, притихнала, за да не плаши, ...искри с белотата на първия сняг и му свети.

...така светло е било, предполагам, и на Богоявление, на Йордановден от Светия дух, като гълъб бил Светият дух, като гълъб:

"Според православния календар празникът Йордановден ознаменува кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в р. Йордан. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“."

...и тази история, преразказвана хилядолетия, отваря един нов свят, непознат и досега, но мечтан от хората от сътворението, тя е толкова наивна, колкото и прекрасна, мисълта за нея води като малка пътечка през ледена пустиня  към светлината на нов живот.

...и си мисля за този нов живот -живот в любовта, какво ще стане с тези истории за живота на хора и гълъби, живели преди нас, а на нашия живот историите ще живеят ли или ще се окаже, че сме били никому ненужни симуланти, които накрая... ще се "събудят умрели".





четвъртък, 4 януари 2024 г.

Любов

На мен

...какво е ЛЮБОВта ли, 

за "Л"... вече знам - нежността между две листенца от цвета на мушкато, които сияят от щастието близост.


за "Ю"...трябва юнак, който да носи...страданието, както мъжът - раница, както жената- бременност,

"Б"..е болка от рана, която хем сърби, хем боли неистово,

"О"..е обичка на ухото, която не виждаш, но чувстваш,

 а "В"...е взаимност, която две чаши, наполовина празни, допълва.




...Любовта е Извор, тя живота ражда...




Езеро

На Съзерцанието



ВИСОКО ЕЗЕРО

Особената светлина трепти

над езеро, което е почти:

почти дълбоко и почти зелено,

почти заспало и почти стаено,

почти забравено, почти спасено.

Минава птица и минава облак,

почти докосват тишината обла

с прозрачни сенки. Слънцето минава.

Особената светлина остава.

Минават дъждове, минава вятър

и всичко по реда си на земята.

По бреговете му, обрасли с клек,

почти личи пътека на човек.

Понякога по нея идва, само

да поседи накрай деня на камък,

да помълчи в сиянието нямо.

А камъкът, от лишеи изписан,

е стар почти като спокойна мисъл.

Екатерина Йосифова



......и ако от нещо не разбирам, то е от нотния запис на тъгата... понякога я виждам записана ....в петолинието на поломена мрежа и накацалите черни птици сякаш безразборно по нея, а всъщност...звучи позната мелодия, тъгата какво е ...и как се описва...езеро и съзерцаващата го тъга.




сряда, 3 януари 2024 г.

Топлик

На пеликаните


 ... пеликаните в Керкини се гледали само отдалеч, защото, изплашат ли се веднъж, никога не стъпват отново на това място.


...и при хората е така, казва го бай Йордан/ Йордан Радичков/, той умее на "реди", да разказва за подредбата:

                                 "изгубиш ли веднъж доверие - изгубваш го завинаги."

..като топлик през зимата, уж изглежда топъл, но птиците не кацат при него.