вторник, 24 февруари 2015 г.

Малер

Густав Малер:
Очерк за живота и творчеството

„Аз съм човек без родина по три причини: като бохемец сред австрийците, като австриец сред немците и като евреин по целия свят. Навсякъде си натрапник, никъде не си желан.” Тази характеристика, която прави за себе си Густав Малер, достигнала до нас чрез Алма Малер, съпругата на Густав Малер, изглежда е ключът за разбирането на този изключителен творец.

Малер е роден през 1860 г. в Калище край Иглау, Моравия, един своеобразен немскоезичен остров - 95 % от населението говорят немски език. Произхожда от еврейско дребнобуржоазно семейство, завършва там основно и гимназиално образование, развива много интензивно отношение към изкуството, по-специално към литературата и музиката. Съществена роля за него играе немската култура, в лицето на Шилер и Гьоте, духовните титани, оказали му силно влияние. В музиката това е традицията на Виенския класицизъм, Бетовен, Моцарт и новаторът, революционерът, „създаващият нови тонове” Рихард Вагнер.

Макар че е роден в Моравия, Малер никога не е говорил чешки език, макар че е израсъл в еврейско семейство, не спазва еврейски религиозни обичаи. Въпреки всичко той се оформя като личност под влиянието на еврейските традиции, тъй като посещава часове по религия. Важно е да се отбележи, че Иглау се характеризира с безконфликтен, почти приятелски съвместен живот между евреи и католици. С тази нагласа от младежките си години Малер заминава през 1875 г. за Виена, следва музика в консерваторията, а в университета история на музиката и философия. Неговият учител по философия Роберт Цимерман го запознава с идеите на Гьоте, Ницше, Шопенхауер, които се превръщат в „домашни богове” на Малер.

През втората половина на 19-ти век Виена е съществено повлияна от преселването в града на представители на всички етноси, живеещи в монархията. Градът в най-добрия смисъл на думата е пресечна точка на култури, езици, религии и манталитети. Виена като столица и център на монархията традиционно е един конгломерат, представляващ духовния свят на цялата Дунавска монархия. Във Виена всички течения се спояват с типичното виенско усещане за живота. По такъв начин във Виена възниква специфична духовна нагласа, която трябва да се различава както от немската, така и от общо австрийската култура. Накратко виенското отношение към живота може да се характеризира по следния начин: изпълнено с копнеж обръщане към фантазията, противопоставено на строгия прагматизъм на немската философия, обусловена от етническото многообразие липса на родина и като резултат от тези два момента едно особено отношение към смъртта.

Когато по-късно Малер пише „Аз съм заклет виенчанин”, в това признание намират израз всички моменти на тази духовна нагласа. Той е евреин без родина, представляващ в най-голяма степен присъщото за времето си усещане за живота на романтизма да не се чувстваш у дома никъде по света.

В музикално отношение Малер продължава духа на Шуберт, отразявайки описаната по-горе атмосфера. „Като чужденец пристигнах, като чужденец си тръгвам” –защото „съм се изгубил от света”. Отчаянието на Малер от живота със сигурност се корени в липсата корени в липсата на родина, в липсата на покой, от които се поражда копнежът му по смъртта.

Малер започва много млад световна кариера като диригент, която го отвежда и до най-високия пост на диригент на Кралската опера. За времето си това е голямата сензация - 36-годишен евреин заема този пост. За да може да стане директор на операта, Малер обаче е трябвало да приеме католическо вероизповедание. Кариерата му на диригент го отвежда в Касел, Хамбург, Будапеща, Любляна, а към края на живота му в Ню Йорк и по този начин се утвърждава самостоятелен период в историята на музиката, доколкото с него се свързват различни промени в изпълнителската практика и дори налагането на специфичен нов стил за изпълнение на Моцарт.

В наши дни Малер се възприема като представител на симфонизма на късния романтизъм, който заедно с Брукнер и Брамс поставя края на развитието на симфонията, която се корени в неаполитанската, манхаймската и виенската класика.
С изключение на едно ранно произведение (квартет), Малер композира само произведения за оркестър и песни със съпровод на пиано. Той олицетворява индивидуалния, изразяващ своята „вътрешна програма” композитор, който се нуждае от големия оркестров апарат, т.е. от многообразието на цялата палитра на различните инструменти, за да представи своята музика. Не критикуваната толкова често грандомания - да си спомним за 8-та му симфония - е причината за почти само оркестровите му композициите, а колоритността. Никога не е поставенa под въпрос неговата оркестрация. В нея се обединяват, естествено, големият опит с всички шедьоври на музикалната традиция на диригента с желаещия да изрази новото композитор Малер.

Продължавайки линията на специфичното виенско светоусещане на Шуберт, Малер олицетворява първообраза на виенчанина - макар и да не е роден във Виена, той е повлиян от духа на Виена. От народната песен, през еврейската музика до военния траурен марш - всички музикални форми се преливат в творчеството на Малер. Така той става предвестник на една епоха (2-та половина на 19-и век) и с това и визионер на упадъка не само на Дунавската монархия, но още по-важно и на катастрофата на Холокоста - 31 години след смъртта му. Пророчески звучат думите на Ницше в 3-та симфония на Малер: „О човеко, бъди внимателен!” Отчаянието му от живота намира израз в „невъзможността да завърши” в 9-та симфония и в „Песен за земята”, това „вечно, вечно, вечно…”, което Малер действително мутира в един вечен вътрешно музикален проблем на излизане от времето. Това е духовният израз на копнежа по смъртта като илюзия за вечен живот. Копнеж, който съществува във всеки човек. Това, че въплъщава тези мисли в музика, прави Малер един от най-значимите композитори, защото е един от най-човечните.

Проф. д-р Райнер Бишоф,
Президент на Международното дружество Густав Малер (от 1991 г.),



...в 25:20 се чуват  удари на сърце, което спира, за да освободи за вечен полет  душата на човек, който обича. Затова е илюзия копнежът по смъртта за вечен живот, безсмъртен всъщност е копнежът на душата за Любов - най-човечен копнеж към Бога.


петък, 6 февруари 2015 г.

Каро

  ...днес сутринта, малко преди да съмне, си е заминал Каро, куче порода бигъл.

...с Каро сме приятели от доста време, казвах му моят приятел Каро, той почти нищо не казваше т.е. не правеше дълги изречения, говореше повече едносрично и винаги помахваше с опашка за поздрав. Не знам как, но ме усещаше отдалеч и започваше да лае....после все се въртеше около нас и полягаше да си почине все в краката ми. Каро е куче на мои близки и навярно е усещало моето отношение към тях, допадало му e и без да знае човешките ни сентенции, че приятелите на моите приятели са мои приятели, ми стана приятел.

..мисля си, че имаше и нещо друго. Наскоро прочетох, че душа може да живее и в животно, временно, доколкото трябва. При Каро това продължи 14 години.
..тази душа ме гледаше, Каро не можеше да изрази с думи какво точна казва, но очите му говореха достатъчно изразително. Ето как:




...горната снимка е от едно негово мартенско пожелание, накичен с мартеница ни пожелаваше живот и здраве. Написах му отговор:

"Уважаеми господин Каро,
Приятно съм изненадан от Вашето пожелание за баба Марта. Вие също да сте жив и здрав. Виждам във Вашето изражение, отразено в снимката, която ми изпратихте, известна тъга. Прави са хората, че трупайки знание, трупаме тъга. Ето, вече знаете да пишете и това веднага  Ви прави зависим от празниците, за които не може да се правим, че не сме се сетили и трябва да пишем необходимите пожелания. И това всичкото, за да демонстрираме внимание. Необходимо, но дали е достатъчно..."

...сега си мисля, че дори и да можем да говорим и да изпращаме пожелания за подобаващите празници, не сме по-различни от Каро, защото душата не може да изрази своите преживявания, всъщност може, но трябва някой да застане пред тебе и продължително да те погледне в очите, тогава, като в кладенец, някъде дълбоко се вижда светлинка, тя свети толкова слабо, че все едно е звездица от далечния космос. Тогава човек спира и, без да се изкаже и една дума, душите си говорят, толкова е тихо, но се чува шепотът на звездите. И това може да стане и в най-обикновен ден, който дори не е обявен за празничен, може да стане много рядко с човек, но почти винаги - с куче, куче като Каро.
..и понеже ми е мъчно за Каро, а е странно, нали все пак е куче, си мисля, че неговата душа иска още да си говорим, но като не разбирам езика на душите, той е по-различен от човешкия език, то е шепот, но на звезди, ще изпратя в ефира песента за две души, които се разхождат в небето, може пък моят приятел Каро да я чуе...







Две души, гуляя по небесам,
Говорили в тишине по душам.
О земле говорили, ничего не забыли
Из того, что пережили там.
О земле говорили, ничего не забыли
Из того, что пережили там.

Две души...
Две души...
Две души...
Две души...

Две души вдали от грешной земли
Разговор неторопливый вели.
Как друг друга искали, но в толпе потеряли.
Тонкий след печали замели.
Как друг друга искали, но в толпе потеряли.
Тонкий след печали замели.

Две души обнявшись там под звездой
Вспоминали час особенный свой.
Час, когда тьма пропала, и душа отыскала
Путь к душе единственной родной.
Час, когда тьма пропала, и душа отыскала
Путь к душе единственной родной.

Две души, гуляя по небесам,
Говорили в тишине по душам.
О земле говорили, ничего не забыли
Из того, что пережили там.
О земле говорили, ничего не забыли
Из того, что пережили там.

П.П....вчера, късно привечер, заваля, първо подхвана дъждът, после го обърна на сняг, струваше ми се, че не си вали кротко, а иска да засипе всичко навред, излязох да видя какво става навън, за малко излязох, колкото да се направят няколко крачки, но успя доста да ме натрупа, бързо побелях, шапката, дрехите, дори дланите ми не успяваха да разтопят снежните кристали, толкова много бяха те и без край се сипеха от притъмнялото небе... По същото това време земята приемаше Каро...Мислех си, че този  сняг не случайно бе изпратен да засипе всичко навред, навред само бяло, а знаете как сякаш черното изведнъж изчезва или се смалява толкова, че заприличва на една точка от белия лист. Но кой ще обръща внимание на една точка, очите ми бяха в...белия лист. Нали така ни говори невидимият свят - със символи. Исках да прочета какво ми казва с тази бяла приказка.
Днес минах през парка, вървях по алеите, а от дърветата се  посипваше бял прашец от вчерашния сняг, веднъж, два, няколко пъти, искаше да дописва от вчера, посипваше ми книгите, които носих, и затова му казах накрая, "е, стига де, какво още искаш?" До езерото с лилиите едно детенце подканяше баща си, казваше му," ти, ти направи". Баща му правеше снежна топка, подхвърляше я над езерото и тя падаше върху бялата повърхност на водата, пробиваше тънката корица лед и поставяше  точка.
.. всъщност точката не е край на черното, а е начало на бялото.
..затова при всяка раздяла, когато си мислим, че всичко свършва и край - точка, от невидимия свят идва да дописва бялото като сълзи, като бял сняг, като ...бели птици. Случайно на тази дата ,7 февруари, миналата година  написах, че е красиво, когато човек не е сам и има приятели.


петък, 7 февруари 2014 г.

Жажда за живот - скръб

...днес погребват Кольо...

...за този човек написах  преди време есе "Трите вафли".... Малко преди да почине с него е разговарял по телефона най-добрият му приятел - Гаро, за да го разбере как е. Разговаряли са, така както могат да разговарят само хора, които са си истински...едни непрекъсващи закачки, шеги и всичко с една топлина в общуването, от която ти се иска да полетиш... ще ме закърпят, казал Кольо от болницата, и ще съм добре, а ти какво правиш попитал на свой ред той, при гълъбите ли си, да, отговорил Гаро, седя си при тях на пейката, а кафе пийваш ли в момента, да, бе, казал му пак Гаро, нали ти казах - пълен релакс....и Кольо: ей, завиждам ти, да знаеш...това надвечер, а през нощта е починал, навярно, все така завиждайки или по-точно, че е красиво когато си с гълъбите - своите приятели...

...на сутринта, все още не знаех, че Кольо е починал през нощта, погледнах към небето, високо горе летяха гълъби, правиха  огромни кръгове и внезапни пируети, между тях се открояваше един бял гълъб, слънцето пречупваше светлината си в него и светлината ставаше видима...завиждам на птиците, които могат да летят, завиждам, както Кольо...

...тъжно е когато си отиват хора с жажда за живот, сякаш нещо се пречупва, но и виждаш колко е било красиво, че ги е имало и въпреки, че сълзите тръгват и не може да ги спреш на сутринта, разбирайки, че те са си отишли, вдигаш очи към летящите гълъби в небето и търсиш белия гълъб, защото с него е някак по-светло, както денят с приятел.


Трите вафли
на Кольо


...в Словото на Учителя / не съм си записал точно в коя беседа/ има следната мисъл:

„Повече от три основни мисли никой не може да носи. Те са следните: любов към Бога, обич към ближния и почит към себе си.”

  От скоро работя близо до Южния парк. Вчера на обед седнах на една пейка, поставена на най-високата част в парка зад мола. От пейката се вижда като на длан света, който бързаше традиционно по обед. Гълъбите също обядваха, кълвяха настървено тревата и семенцата от земята и на малки ята, може би така живеят- колективно, обикаляха навред. Има какво да се кълве в късната есен. Така и човек в своята есен остава само да наблюдава и ако може да поеме малко красота от живота, която ще е негова тиха радост преди зимата да вземе  дните му...
 В главата ми имаше повече от три основни мисли и разсеяно влязох в магазина "Ена" срещу трамвайната спирка. Купих си три вафли - бяха обещали след обед да ми донесат кафе и аз реших, че ще дам едната вафла на човека, който ще ми донесе кафето. Другата вафла бях определил за себе си. Много обичам горчиво кафе със сладка вафла. Тъй като не бях решил какво да правя третата вафла, може би и затова я забравих на касата.” Господине, Господине,” провикна се момичето от касата след мен,” забравихте си вафлата”. Върнах се, благодарих и смутено набутах третата вафла при другите две в чантата си.
 Стана така, както си мислих за кафето. Дадох едната, а другата вафла схрусках набързо, посръбвайки си от горчивото кафе. В чантата ми остана сама третата вафла. Интересно ми е дали тя бе същата, която забравих на касата. Сигурен съм, че бе тя, та нали и момичето извика, че тя е на ГОСПОДина.
 Денят продължи бързо да се изнизва, не му се чакаше да види какво ще стане с третата вафла.
 Късно след обед при нас влезе един човек, приятел на колегата, с когото работех. Човекът беше с високо чело, меки очи и топъл глас. Каза „здравейте” и докато се обърна донесе три кафета. Едното даде на мен и аз го попитах „какво е това  кафе?”. Три в едно, каза човекът и се усмихна.
Това е същото както за трите мисли, които носим в живота си, търсейки топлината по пътя, която се нарича Любов.
 „Имам за Вас вафла”, казах аз, скочих, отворих чантата си и му я подадох. Той я взе и понечи да я раздели на три. Казах му „тя е за Вас, ние също ядохме преди малко”.
С този ГОСПОДин  ми стана някак топло , сигурно бе от кафетата...

П.П. Преди два дни при нас влезе друг човек, познат на колегата, с когото работех. Човекът беше с подпухнало лице, носеше очила и очите му бяха неспокойни. Носеше две кафета, едното задържа в ръката си, а другото подаде на колегата. „Искате ли и на вас да донеса?”, попита ме той. „Не, благодаря”, казах и си помислих - не пия кафе без вафли.
Сега вече бих допълнил, без трите вафли.










сряда, 4 февруари 2015 г.

Любовта*


13 глава от I Послание към Коринтяните.

1. Да говоря всички езици човешки и дори ангелски, щом любов нямам, ще бъда мед, що звънти, или кимвал, що звека.
2. Да имам пророчески дар и да зная всички тайни, да имам пълно знание за всички неща и такава силна вяра, че да мога и планини да преместям, - щом любов нямам, нищо не съм.
3. И да раздам всичкия си имот, да предам и тялото си на изгаряне, - щом любов нямам, нищо ме не ползува.
4. Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, любовта се не превъзнася, не се гордее,
5. не безчинствува, не дири своето, не се сърди, зло не мисли,
6. на неправда се не радва, а се радва на истина;
7. всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява.
8. Любовта никога не отпада, а другите дарби, ако са пророчества, ще престанат, ако са езици, ще замлъкнат, ако са знание, ще изчезнат.
9. Защото донейде знаем и донейде пророчествуваме;
10. но, кога дойде съвършеното знание, тогава това "донейде" ще изчезне.
11. Когато бях младенец, като младенец говорех, като младенец мислех и като младенец разсъждавах; а като станах мъж, оставих младенческото.
12. Сега виждаме смътно като през огледало, а тогава - лице с лице; сега зная донейде, а тогава ще позная, както и бидох познат.
13. А сега остават тия три: вяра, надежда, любов; но по-голяма от тях е любовта.





Думата „любов“ е станала много прозаична в устата на хората; дотолкоз прозаична, че няма вече никакъв смисъл. Когато някоя дума изгуби своя смисъл, избезсолява, а всичко онова, което се избезсолява, няма в себе си сила и, вследствие на това, в него настъпва упадък. В органическия свят, когато известна храна влезе в стомаха и не може да реагира правилно върху него, образува се едно състояние, което лекарите наричат „мъчно храносмилане“ и което, от своя страна, произвежда известна неприятност на самото тяло. Този закон е верен не само по отношение на физическия свят, но и по отношение на умствения живот: когато ни се представи една мисъл, която не може да реагира върху нашия мозък, и умът ни не може да я възприеме, образува се и у нас същото състояние. Тъй става и с човешкото сърце: когато едно желание влезе в сърцето на човека и не може да реагира върху него, а сърцето, вследствие на това, не може да го възприеме, образува се пак едно подобно състояние.

Човешкото естество има трояко разбиране върху нещата. Вземете един плод, ябълка червена, пъстра, красива; най-първо нейната форма мами вашите очи; ще вземете, ще я обърнете откъм едната, после откъм другата ѝ страна и ще си съставите чрез очите, според нейната външна форма и цвят, известно понятие за нея. След като вашите очи свършат този процес, ще приближите ябълката до носа си, да видите дали издава някакъв мириз, и вашето обоняние ще определи качеството на тоя мириз. Когато вашето обоняние свърши своята работа, ще поискат вашият език и вашите зъби да опитат ябълката, и те ще направят последната операция върху горката ябълка – ще развалят нейната красива дреха, и от тази пъстра премяна няма да остане нищо; езикът ще каже: „Тази ябълка е вкусна“. Тъй и Любовта има в живота трояко проявление по отношение на хората, и поради неразбиране нейните съотношения се ражда онова криво схващане за нея, което съществува у хората. Едни казват, че тя е чувство, други – сила, трети – илюзия и т.н. Какъвто е умът на човека, такъв му е и халът, дето се казва; следователно според него ще бъде и схващането му за Любовта. За да познаете съждението на един човек върху известен въпрос, вижте какво той говори и пише; за да познаете една жена, посетете я, вижте домът ѝ какъв е; за да познаете една готвачка, влезте в кухнята ѝ и вижте какво и как готви; за да познаете един войник, пуснете го в бойното поле; за да познаете един учител, трябва да го видите в училището; един свещеник – в църквата и т.н. Всяко нещо трябва да бъде изпитано на неговото място. Следователно, когато дойдем да говорим за значението на Любовта в обширен смисъл, разбира се, не всички ще сте готови да разберете това, което мога да ви кажа, и за да мога да предам тази мисъл, да ви бъде понятна, трябва да я облека в проста форма. Мога да говоря на език непонятен вам, не защото имам желание да бъда неразбран, но защото има причини, поради които езикът ми може да бъде неразбираем. Когато се роди едно малко дете, майката първо му дава мляко, после, като поотрасте то, приготвя му жидка храна, сетне му сдъвква, и то, от своя страна, първо смуче и гълта млякото, и много му е приятно; за да му даде майката обаче по-твърда храна, трябва да му изникнат зъби: инак ще се развали стомахът му. Но преди растенето на зъбите става известен процес – детето боледува. И тогава майката си казва: „Детето има огница, дали няма да умре, ще викам лекар“; обаче когато зъбите израстат, това състояние минава. И в човешкия живот се явява също такова състояние – когато му дадат твърда храна, Любовта, той преминава през процеса на страданията. Следователно, когато казваме: „Страданията са необходими“, подразбираме, че е необходимо да ги минем, да израснат нашите зъби, за да можем да се нахраним с тази твърда храна. Какви са тия зъби – после мога да ви ги изтълкувам; но сега ви казвам, че щом почнат вашите страдания в света, то е признак, че са почнали да ви никнат зъби. Когато минете през този процес, вие сте вече сформирани, имате 32 зъба, и сте във възрастта на Христа – 32 години.

Сега, да направя един малък разбор как апостол Павел е схващал Любовта. За да разберем Любовта, трябва да сравним това понятие с противоположните нему понятия. Когато човек иска да опише някой предмет, трябва да намери отличителните му белези; описва, например, един кон, една крава, овца, вълк и т.н. – трябва да намери белезите, които отличават едно от друго всяко от тия животни. В описанието правим разбор обикновено на външната страна, но можем да направим разбор и на вътрешните особености, като изтъкнем разликите, които съществуват между тях. В съвременния свят всички хора искат да са красноречиви оратори, понеже всеки знае, че един оратор със силата на словото може да влияе на тълпата. Но апостол Павел казва: „Ако имам всички красноречия, които човешкият език може да добие, нещо повече, дори ако имам красноречието на ангелите, а не разбирам Любовта, нищо няма да ме ползва“: отношението ще бъде също такова, както когато гледаме една ябълка само отвън. Сега всеки у нас се запитва каква ще бъде неговата съдба и оная на България? Ако можехте да пророкувате, всички ще се стекат да ви питат, и вие ще бъдете на почит, ако вашето пророчество се сбъдне. Но апостол Павел казва: „И ако имам пророчество, и зная всичките тайни и всяко знание, и ако имам всичката вяра, щото и планини да премествам, а Любов нямам, нищо не съм“. Тия неща, които стават днес, не съставят живота. Можете да местите планини и градове, можете да разпределяте цели царства, но всичко това е само външната страна на живота. И по-долу апостол Павел още казва: „И ако раздам всичкия си имот за прехраната на сиромасите, и ако предам тялото си на изгаряне, а Любов нямам, нищо не се ползвам“.

Значи дори да имаме всички дарби, които апостол Павел оповестява, а сме лишени от Любов, ние сме лишени от най-важното. Не че тия неща не струват, но са само външната страна на човека, не засягат човешката душа. И той започва по-нататък да описва положителните качества на Любовта.

Първото нейно качество е дълготърпението. А знаете ли смисъла на търпението? То е основният стълб на живота. Имате ли търпение, можете да постигнете всичко; нямате ли го, нищо няма да постигнете в живота. Човек с търпение е като кораб с котва; човек без търпение е като кораб без кормило. Именно това е отличителното свойство на Любовта. Затова е казано: „Бог е Любов“, понеже Той е дълготърпелив. Дълготърпението е признак на великата Любов, която Бог храни към нас. Ако Той нямаше тази Любов, не би ни изтърпял досега; не би изтърпял нашето невежество и нашите низости и отдавна би очистил света от нас. Та с каквато работа да се заемем, каквито блага и да искаме да добием в живота, за нас търпението е безусловно необходимо. Мнозина казват: „Търпението – това е волевост“. Не, търпението е велико качество, и в човешкия характер няма по-благородна черта от него. Търпението не се ражда с човека, трябва да се добие; Любовта може да ни дойде даром, но търпението трябва да го придобием. А страданието е един процес, чрез който може да се придобие търпението; този е методът за придобиване на търпение.
За да търпим, трябва да сме заквасени с три основни качества: Мъдрост, Истина и Добродетел. Защо майката претърпява известни грешки на своето дете, а гледа да го възпита? Тя предвижда, че то, макар и да има своите слабости, ще стане в бъдеще велик човек, човек, полезен на своя дом и на своята родина. Именно като предвижда това, майката си казва: „Аз за това дете ще се изложа на всички несгоди и ще претърпя всички негови слабости“. И тя умно постъпва. Търпеливият човек е умен и предвижда бъдещето. Вземете една мома; когато не е още омъжена, тя държи ръцете си много чисти, не иска да ги накваси дори с вода, маже ги с парфюми; но когато се омъжи, не се стеснява да ги намаца вече в парфюма на детенцето, и дори това ѝ е приятно. Какво намира тя в това дете? Какво я привързва към него? Да го претеглиш – ще излезе само няколко килограма. В него има една Божествена душа, която привлича любовта на майката дотолкоз, щото тя със своето дълготърпение е готова във всичко да му угоди, грижи се по всякакъв начин за него. Ако останеше да го отгледа мъжът, той би го захвърлил, би казал: „Тази работа не е за мене“. Следователно всяка работа в този свят, за да можем да я свършим, непременно трябва да имаме Любов – тя е велик фактор в сърцата на ония, които я имат.

Говоря ви върху Любовта в нейния широк смисъл; не ви говоря за същността ѝ. Някои хора считат Любовта за едно усещане, за едно приятно разположение на сърцето. Това не е Любов, защото човек може да пийне половин кило винце, пак ще му стане приятно на сърцето; за известни болки правите известни разтривки и от тях също усещате известна приятност; но това не е оная приятност, която дава Любовта. Когато човек ви люби, може някой път да ви причини и болка: Любовта едновременно причинява и страдание, и радост – то е нейно свойство. Тя е сила с две острила: тя милва всички, но и наказва всички. И как ви наказва? Като се отдели от вас, ставате тъжен и казвате: „Нещастен съм“. Защо сте нещастен? От отсъствието на Любовта. Аз съм щастлив – защо? – защото Любовта присъства в мене. Но Любовта казва и друго – търпението е пътят, по който тя може да дойде в човешкото сърце. Дълготърпението създава условия да се прояви Любовта. Без търпение Любовта не може да дойде у нас. То е първото основно качество – авангард на нейното идване. Когато усвоите туй търпение в неговото широко разбиране, вие ще видите, че то е голяма сила в ръцете на смелия, на решителния човек – такъв човек има велико бъдеще пред себе си.

Сега ще оставя думата „благосклонност“ – тя е положителната, активната страна на Любовта, когато дълготърпението е пасивната, съхранителната страна, при която имате да издържите известен товар; благосклонността е Любов, готова да гради, да направи услуга някому, комуто и да е – срещнете един просяк, иска да му направите известна услуга, направете я; един ваш приятел има благородни черти, иска да му направите известна услуга, направете му я, макар той и да не е от вашето убеждение и вяра. Искаме хората да ни обичат и да бъдат учтиви, а често ние нарушаваме това правило, и освен че нямаме търпение, но често не показваме поне дължимата към хората обикновена благосклонност. Някои казват, че обичат някого, а говорят на други лошо за него. Ехото на това говорене един ден ще се чуе, защото каквото човек посее, това и ще пожъне; ако посее ябълка, ябълки ще събере; ако посее тръни, тръни ще пожъне. Не говоря какви трябва да бъдат моите отношения към вас, всякога гледам какви трябва да бъдат отношенията ми към Бога, към Любовта, сиреч към онова, какво се изисква да сторя спрямо своите братя. Как ще разбера моите постъпки, то е второстепенен въпрос, важно е за мене дали съм приготвен, дали мога да изпълня онзи основен закон, който Любовта ми налага – мога ли да бъда търпелив, както тя иска, мога ли да бъда благосклонен, както тя желае. Това е нужно за всекиго едного, за целия свят, за онези, които действително имат сърце. Онези, които не разбират това – тях ще оставя.

Някои питат: „Какво ще стане с лошите, грешните хора?“ Това, каквото ще стане с камъните, с мравките, с малките буболечки. Па нима мислите, че положението на мравките е по-лошо от вашето? Те са хиляди пъти по-щастливи от вас: те не усещат тия страдания, които вие усещате. Трябва да съжаляваме само ония хора, в които се е пробудило Божественото съзнание, които разбират Любовта, доброто и злото, които страдат и се терзаят. Някои хора казват: „Мене не ми върви в света – аз съм нещастен човек“. Отговарям: „Защото Любовта не те е посетила, затова си нещастен“. „А защо не дохожда?“ – „Защото си нетърпелив.“ – „Ама мъча се да бъда търпелив.“ – „Хубаво, почнал си.“ – „Пак не ми върви.“ – „Защото не си благосклонен.“ Ще кажете: „Тия неща са много хубави и лесни да ги направи човек, ще ги направим“; но не ги правите. Аз ви казвам като лекар: „Всинца сте болни“; защото не съм срещал човек здрав в пълния смисъл на думата; напълно здрави са само светиите и ангелите, които живеят на Небето; хората са болни – разбира се, не в еднаква степен. Един лекар, като влезе в къщата ви, ще ви каже: „Вашата къща не е хигиенична, защото е на север; ще излезете от тая стая, ще се преместите в южна; трябва да държите прозорците доста отворени, за да влиза чист въздух и светлина; ще промените постелката; ще обърнете внимание на храната и т.н.“. И Любовта казва същото – „Вашата стая е на север, нехигиенична, трябва да влезете да живеете в южна стая, дето слънцето може да ви огрее“, сиреч тя иска да каже: „Трябва да бъдете търпеливи и благосклонни“. Тя казва: „Това са моите две ръце, с които постоянно работя – те са ръцете на Любовта“. И знаете ли колко струват тия две ръце? Неоценими богатства. Когато имате тия ръце, вие сте в състояние всичко да работите. Повтарям, за да израстат вашите духовни ръце, трябва непременно да имате търпение и благосклонност. Щом се откажете от тия две качества, и външните ваши органи не могат да реагират, па и вътрешните не могат да се развиват, за да се проявят добродетели. А защо трябва да бъдете добродетелни? Защото добродетелите ще ви донесат всички необходими материали за съграждане на вашата къща, ще ви донесат всички ония сокове, които са потребни за вашето израстване. Добродетелта не е нищо отвлечено, а е нещо реално, което винаги е в състояние да гради.

Та затуй онези от вас, които могат да разбират, трябва да схванат в какво се състои търпението в пълния смисъл на думата – не онова търпение да понасяш обиди: то още не е търпение; тайната на търпението е, когато човек ви обиди, да намерите в обидата добрата страна и да я използвате. Обидата – това е един много корав орех, който ви е дал някой; вие трябва да го счупите, да извадите ядката отвътре и да я изядете. И ако можете така да се храните, вие ще станете напълно здрав. Хората, когато говорят лошо за вас, когато ви охулват, те ви дават храна, и ако умеете да използвате тая храна, ще бъдете предоволни. Хората ви хвърлят твърди камъни; вие трябва да ги разчупите, защото вътре в тия камъни има съкровища, които можете да използвате и с това да се обогатите. Като отидете у вас, почнете да размишлявате и да се молите на Господа да разберете търпението. Досега много хора се занимават с глупави работи, много християни искат да бъдат велики, знаменити, да имат много знания. Хубаво, знанията сами по себе си ще дойдат, стига да бъдете човеци, да умеете да ги възприемете и използвате; те може да бъдат и като сила, която може да облагодетелства вас и вашите ближни, стига да умеете да ги използвате както трябва; но може да бъдат и като раница на гърба на човека.

Любовта не завижда. Значи, за да видите дали ви е посетила истинската Любов, трябва да се поизпитате дали не завиждате. Завиждате ли – нямате Любов. Любовта трябва да съществува вечно в нашите дела: тя е потребна и в тоя наш живот, и в следващия, и в по-друг живот, и колкото по-нагоре отиваме, толкова по-дълбок смисъл ще намерим в нея. Трябва отсега да хванем този път: друг път за Небето няма. Ще кажете: „Този път е труден, не може ли без него?“ – Не може. Без него всякъде другаде можем да влезем, но не и в Царството Божие. Любовта не завижда, на неправдата не отговаря с неправда, на злото не отвръща със зло, всичко претърпява. Разбира се, не казвам, че завистта, че гордостта няма да посетят никога нашето сърце; по някой път ще дойдат като гости, но и затуй няма да ни съдят; работата е да не правим приятелство с тях. Но някой път се хванем ръка за ръка със завистта и казваме за хората: „Той е лош, трябва да се пазите от него“, и правим живота на човека нещастен. Завистта не е нещо отвлечено, както виждате, това са съществата, които са добили отрицателни качества; дори има на земята хора, които са олицетворение на завистта.

Само след като научим тия две качества – търпението и благосклонността – ние ще научим историята на нашия живот, ще научим защо сме слезли на земята. Пак ще ви наведа примера с житното зърно, че в света няма от всички сегашни плодове по-примерно от житното зърно: ако искате да изучите процеса на търпението, вижте търпението на житното зърно. Без търпение ще имате разочарование. Много хора няма да ви повярват. Ще кажете: „Мене не ме следват хората“. Защо ще ви следват: хората не са родени вас да следват? Ще слушат вашето учение, но да ви следват – никога. Питате често: „На кого сте последовател?“; на хората, наистина, може да бъдете последователи, но понякога може да бъдете излъгани, когато ако бъдете последователи само на Бога, няма да бъдете никога излъгани. Един е пътят, и Исус Христос го казва: „Аз съм Пътят“. Ако не те следват хората, ще рече, ти не си в пътя. Може да каже някой: „Аз не вярвам“, и да тръгне по друг път; но един ден бездруго ще се убеди, че този е пътят; животът ще му го каже, защото той е един велик изпит. Ама ще кажете: „Убеди ме, че тогава“. „Не искам да те убеждавам. Аз ти казвам, че този хляб, който ти давам, той ще те нахрани.“ – „Ама кажи ми от какви елементи е съставен, с каква вода е замесен.“ – „Нямам време. Ще вземеш ли хляба да ядеш?“ – „Не искам.“ Турям го в торбата и заминавам. Ще запитате също: „Какво е Любов, от какви елементи е тя съставена?“ Ако много запитваш, ще я туря в торбата, ще я метна на гърба и ще тръгна на път по-нататък; ще ти кажа: „Нямам време да разправям сега тия въпроси“. Животът е нещо положително – опитайте, вземете, наяжте се от този хляб и ще видите. Любовта е храна на живота: без нея не може да се живее и да се постигне нещо в света. Някои хора имат твърде смътно понятие за Любовта, било по отношение на търговия, било в учение, било във война. Всякъде трябва да имаме Любов; тя е велика сила. И тази сила, с която аз повдигам туй стъкло, също е Любов. Същата тази сила може да се сложи и в един топ, да хвърли граната и да убие сума хора, може да се прояви в земетресение, може да разруши дори и цялата земя, може да създаде и един свят. То е отношение в нейната употреба – как се употребява известна сила. Любовта е една сила, която чрез известно регулиране може да се използва. Хората са себелюбиви – като дойде Любовта, искат да я затворят в себе си. Но ако тя беше затворена в нас, ще разруши нашите стени и ще излезе навън. В такова жилище, в каквото искаме да я затворим, не може да стои. И се ражда смърт. Смъртта е процес на разрушение на всякаква егоистична мисъл и желание; с нея Бог разрушава всички огради, в които лошите духове са се вградили. Нашето сърце и нашият ум трябва да имат всички условия, за да я възприемат. Тя е тиха, спокойна, но същевременно със своите действия тя е сила ужасна. Когато сме в хармония с нея, светът е блаженство; не сме ли в хармония, няма по-опасна сила в природата от Любовта. И затова хората от практика казват: „Който много обича, много и мрази“. Колкото тя е силна в положителната страна, толкова е силна в отрицателната; затова трябва да бъдем с нея много внимателни. Когато я имаме, да не действаме отрицателно, защото тя тогава действа разрушително – явяват се болести, страдания, разрушение на цялото общество. Мнозина казват, че Господ е Любов и като Любов, не трябва да наказва. Господ, като е толкова благ, е в същото време и взискателен. Като ни види недоволни, казва: „Турете му един килограм на гърба“. Ние питаме: „Защо ми турят тази тежест?“ Но Той, без да отговори, казва: „Турете му още един килограм“. – „Ама не мога да нося.“ – „Турете му още един килограм.“ И като ни притисне така, не можем да мърдаме. Тогава почваме да казваме: „Господи! Прости ми“. – „Снемете му един килограм“, отговаря Господ. Повтаряме молбата – „Снемете му още един килограм“; колкото повече се молим, толкова повече килограма ни се снемат от гърба. И като снеме всичката тежест, Господ ни попитва: „Е, научи ли урока?“ – „Научих го хубаво.“ – „Ако искаш да не те товаря вече, трябва да бъдеш благосклонен и търпелив спрямо околния свят, към всички, които са около тебе, както и те към тебе трябва да бъдат благосклонни и търпеливи; тия малки твои братя може да грешат, но ти трябва да имаш търпение, както аз търпя; в деня, в който престъпиш закона, ще почна пак да те товаря.“ – „Не мога да нося.“ – „Ще носиш.“ Аз ви казах как можем да се освободим от нашия товар. Всеки от сърце трябва да каже на Господа: „Аз съм благодарен от душа и сърце за всичко, което Си ми дал“; защото Бог е дал на всеки човек хиляди блага, но той не знае как да използва тия блага – „Вода гази, жаден ходи“. Много търговци са недоволни – защо? – защото имали 10,000 лева и не им стигали. Като им дадеш 20,000, пак не им стигат; дадеш им 50,000, 100,000, пак са недоволни. Знаете ли съвременното човечество на какво мяза? Сигурно сте чели за онзи рибарин, който намерил едно красиво око. Попитали го: „Колко искаш за това око?“ – „Колкото то тежи.“ – „Претеглете го.“ Турили 10 грама, окото недоволно, турили 20 грама – пак недоволно, турили 100 грама – недоволно, турили един килограм, 100 килограма, 1000 килограма, 10,000 килограма, всичкото злато – окото останало пак недоволно. „Какво ще правим – не може да се изплати?“, взели да се питат. Най-после повикали един стар мъдрец и го попитали: „Какво да правят?“ – „То е много лесна работа – отговорил мъдрецът, – вземете малко пръст и посипете окото.“ Направили това, и къпоните с окото се вдигнали нагоре. И Господ един ден, като ни види недоволни, ще каже: „Турете пръст на очите му“, и ние вече ставаме доволни. Както ние често обичаме да подсоляваме и подпиперяваме нашето ястие, така и Господ, като не сме доволни, ще ни тури малко сол или пипер, за да ни направи доволни. Защото животът не седи в многото, което имаме, а в онова, което можем да използваме в даден момент, и в това – да бъдем благодарни от туй, което Бог ни е дал. Тогава Бог ще ни даде още по-големи блага.

Та тази глава от апостола трябва да я приложим в практическия живот: да почнем да работим и да бъдем полезни на своите братя, които са около нас. Ние сме като в училище – учим нещата; не сме като в разсадник. Църквата е голям разсадник; там може всичко да посееш; училището е обаче градина, в която трябва да се посеят само неща, които ще принесат полза. В училищата трябва да се научим как да обработваме и насаждаме хубавите и полезни неща. И по отношение на училището има една връзка между сърцето и ума – ние трябва не само да разсаждаме, но и да култивираме и покажем ония основни закони, по които трябва да се развива животът.

Казвате: „Защо Бог не ми е дал по-големи способности, по-голяма сила, повече пари?“ – Аз виждам много причини за това. Защото колкото пъти ви е пращал на нивата, вас, вашите деди и прадеди, да работите, вместо да се завземете да обработвате умовете и сърцата си, вие сте се занимавали с вкуса на забраненото дърво, да правите все нови и нови опити, които са коствали всичкия ваш капитал. Колкото пъти сте идвали целокупно на тая нива, вместо да работите, вие сте бягали и сте се връщали при Него и сте се молили пак да ви даде нещо наготово. Вие сте като ученици, които бащата и майката искат да направят учени, а те не се учат, бягат от училището; мнозина от вас са бягали от това Божествено училище. Казвате: „Туй нещо не може да се изкара на глава, ами хайде да го ударим през просото“. Много пъти сте говорили това, па и сега може да го кажете; но то не е умно нещо. Онзи, който иска да научи Божествения закон, да приеме една по-висока степен, да се издигне в областта на светиите, отгдето да гледа ясно на живота, и Господ да гледа благосклонно на него, непременно трябва да свърши Божественото училище на земята със зрелостен изпит. В това свършване седи благото на всекиго. Неподготвени в тоя свят, ще карате коне, ще орете, ще трошите камъни, ще правите пътища, докато научите онова, което конете, ралото, камъните и пътищата ви учат – да се подготвите за Царството Христово. Непослушните деца Господ ги туря камъни да трошат, а на послушните дава благородни занятия.

 Ще кажете: „Тежко е това учение!“ Да, вярно, за мързеливите, съгласен съм, че е тежко; но за прилежните, за трудолюбивите и смирените – то крие богатства. Знаете ли защо червеят е в земята, жабата – във водата, птицата – във въздуха и човекът – посред тях? Това са четири велики положения на живота. Но ще ми кажете: „Това са неща отвлечени“. – Не са отвлечени; това са четири велики истини, които ви показват тесния път – пътя на Божията мисъл. Той е тесен – вярно; но за това нещо има дълбоки причини, които сега не мога да обяснявам. Те лежат извън границите на тоя свят.

Но да се върна на думата „любов“, която хората са обезсолили, извратили; потъпкали са нейната доброта, нейната красота и са развалили нейната звучна хармония дотолкоз, че сега са останали само нейните дрезгави звуци, които дращят ухото ни. И ние си казваме: „Любов – това са илюзии на живота, празни мечти на младите и зелени моми и момци, които гонят неуловимата сянка на живота“. Да, сянка; но зад тая сянка има реалност, от която произтича сокът на живота, от който душата постоянно утолява своята жажда, както утруденият пътник при студения и бистър планински извор. Какво неоценимо богатство, какви знания са скрити в тая едничка дума! И ако хората знаеха как да я произнасят правилно, тъй, както тя е произнесена първоначално от Божествената уста, всичко наоколо им щеше да се усмихва и с умиление да слуша тоя небесен зов. Те щяха да имат магическия жезъл на древните мъдреци, пред силата на който всичко се е прекланяло за добро. Мнозина ще кажат: „Какво щастие е човек да притежава тоя жезъл!“ Вярно, най-голямото щастие, което човек може да добие на земята. И може да го добие, стига да иска да се стреми непреодолимо към това благо.

Сега само това ще ви кажа: ако вземете първо да изучите търпението в живота – всякога и всичко да претърпявате със смирение и радост – ще намерите истината. С вашето нетърпение и лоши мисли създавате една тежка атмосфера във вашата къща. Жената недоволна, защото мъжът взимал 150 лева; това иска, онова иска – желания, желания, желания; а кой ще работи заради вас, кой друг ще ви ги достави, а не вие сами? Например, ако всички поискат да имат пълни хамбари, без да работят, отде ще ги вземат? Благата се добиват мъчно – с труд. Затуй трябва да бъдем доволни от онова, което Бог, в Своята велика Мъдрост, е благоволил да ни даде.

Не ви съветвам никога да слушате хорски съвети. Може да извлечете известна поука от тях, но всеки трябва да слуша онзи съвет, който Бог е вложил в неговата съвест. Вижте какво казват хората и ако то е в съгласие с онова, което Господ ви казва вътрешно във вашата съвест, послушайте ги; ако не, не следвайте чужди съвети никога. Ако искате да бъдете свободни от грешки, непременно трябва да слушате Господа: всеки един, който не слуша Господа, не е умен човек, а е роб на своите външни влечения, на хората, на всички.

Вие търсите Господа – къде? Той е у вас, във вашия ум, във вашето сърце, Той се проявява в тия две дарби. Слушайте добре ума си и сърцето си – чрез тях Господ ви говори. Ама някои ще ви проповядват, че умът и сърцето са развалени. Не е право. Ако нашият ум и нашето сърце бяха развалени, с какво ще познаем Господа? Има неща у нас развалени, но не всичко е развалено. И аз ви питам: ако не вярвате на своя ум и на своето сърце, на кого ще вярвате? Ако вашият ум и вашето сърце са развалени като моето, защо ще вярвам във вас? В кого трябва да вярваме? В Господа, Който живее в нас. И когато вярваме на себе си, ще вярваме и на своя брат. Който не вярва в Господа, Който живее в него, не може да вярва на другите хора. И онзи, който не е благосклонен към ближните си, не е угоден Богу. Затуй Господ казва да обичаме ближните си. А вашият ближен е наранен, разпнат, прикован на кръста. Не е вашият Господ на Небето; вие сте Го приковали. Че туй е истина, четете Евангелието. Вашето спасение ще стане не иначе, а чрез това приковаване – търпение и благосклонност. Тогава ще дойде вашето освобождение. Ще кажете: „Това е мъчна работа“. Не е мъчна. Не се бойте. Да те приковат на кръста е приятна работа. Господ хиляди години търпи приковаването. „Да не пострадаме?“ – Няма да пострадате. Хората, които ги е страх от страдания, ние не ги искаме в училището ни. Вие трябва да благодарите на Бога за тия страдания: те са пратени от Него. И тия страдания, които сега ви се дават, вие ги заслужавате, вие сте достойни за тях. Ако Христос не бе носил този трънен венец, ако не бе прикован на кръста, как щеше да прояви тази Любов? Бихте ли Го обичали днес, ако искаше и би живял като цар? Вие Го обичате, защото бе прикован на кръста за нашето спасение.

Затуй отсега нататък бъдете герои, не се страхувайте от страдания, а казвайте на света, че сте мъже и че не един кръст, а десет сте готови да носите. Един се оплакал, че кръстът, който носел, бил много тежък; Господ рекъл: „Вземете му го“, и го въвел в една голяма зала и му рекъл: „В тази зала има големи и малки, златни, сребърни, железни и каменни кръстове, избери си един“: Човекът, като ходил, ходил, намерил един малък кръст и рекъл: „Туй кръстче искам“. – „Ами че това е кръстът, който ти носеше досега; този кръст бях ти дал“, рекъл Господ. Та често ние преувеличаваме нашите страдания. А те са пътят на нашето възлязване към Бога. И затуй, когато някой страда, да си казваме: „Той е грешник, който се спасява“. Аз го облажавам и му казвам: „Братко, ти си по-близко до Небето; бих желал да бъда на твоето място“. Когато някой каже: „Аз не съм видял страдания“, аз му казвам: „Ти си още зелен“. Зеленото е приятно, но когато почне да зрее, дохождат страданията. Сега вземете тази мисъл в себе си, давам ви я за размишление от страна на Господа: когато ви дойде страдание, да се радвате и да благодарите на Господа, че ви обича, та ви го праща. Страданията са признак на Любовта Божия, и нека всинца да носим този кръст. Затуй и на целокупния български народ, като душа, Господ му даде тия страдания, да усвои тия две велики качества – дълготърпението и благосклонността. „Ама – казвате – гърците и сърбите са такива, онакива.“ – Нищо – не обръщайте внимание, вие си научете урока за вашето спасение, а какви са те, оставете: те нищо не са спечелили, и те ще дойде време да учат този урок, който вам е даден по-рано, за което трябва именно да благодарите, а не да роптаете. „Нас ни разпнаха.“ – „Няма нищо – вие сте по-близо до Мене – отговаря Господ, – другите не са; те са сега далеч, но и те ще дойдат на това място“ Когато ви разпнат, тогава ще влезете в Царството Божие. Затуй нека се радваме, че имаме нещо повече на тоя свят. Нека всинца бъдем последователи Христови и достойно да носим това име на земята – християни. Какво ще кажат други, да оставим настрана. Нека бъдем дълготърпеливи и благосклонни и да изпълняваме дълга си към Бога тъй, както го разбираме в нашите чисти мисли и желания. И в тоя велик път никога да не се спъваме, а да воюваме смело, решително, и да насърчаваме всекиго, който воюва заедно с нас. Това е силата, с която ще надделеем сегашните мъчнотии.

* Беседа на Петър Дънов - Учителя държана на 6 юли 1914 г. в София.

неделя, 1 февруари 2015 г.

Тук - там в Пампорово

...Пампорово- хармония





и

...Манастира - псевдохармония.



.



...а по клони на вековните борове закачени шишарки, много приличат на чанове, и наредени както по пръти увисват суджука.





... в храм Успение на Пресвета Богородица е написано с букви от човек "Покайте се...", а навън, в храма на Природата, успях да видя само една буква и тя бе П...,  малко след като я снимах се разпадна, така и не можах да разбера какво е било написано от светлите сили.







П.П....и знаеш ли, любезни слушателю, че пътят минава покрай позлатен хотел Пампорово с пет звезди и не по-малко позлатен отвътре студен църковен храм Успение, но не спира ТАМ, а продължава към хижа Изгрев, но тя била твърде далече от ТУК.







...защо разказвам ли, ми защото все пак на Пампорово е много красиво, но не знам точно колко, защото все се колебая дали е красиво колкото синьото/око/ там - на небето или е красиво като малкото дете тук - поприседнало върху снега на склона.








Радио номер първи

...връщахме се от планината, високо горе е пълно със странни звуци, странни за нас, които отдавна сме слезли ниско, живеем в свят  по-нисък от тревата и не само защото рядко поглеждаме към високите и чисти места сме забравили звученето им, а защото разчитаме на ефирна медия да внесе мелодията на деня ни, а тя ни затрупва с невидимата си огромна лавина от чуждите вибрации, и понеже е всеки ден, ставаме зависими от този брътвеж, забравяйки шепота на тишината, песента на вятъра и планината.


...бях в гората на Родопа броени дни, но те успяха да ме откъснат от звученето на всевъзможните  радиа и превъзбудени техни ментори, за да забравя помагаше вятърът и неговата могъща  симфония, той се спускаше от снежното небе, увличаше огромните клони на опитващите се да го спрат високи борове, снегът се пръсваше в безброй прашинки и всичко потъваше в необозрим вихър,... затваряш очи и не помръдваш, усещаш как нещо те удря по рамото, блъска те и пълни със сняг, после бързо отминава със забравеното от детството ти фииуу в неизвестно висока октава...след няколко крачки пак, после пак, докато се почувстваш и ти сам една прашинка, чиста от всичко, което не е свързано с детството.
...затова късно вечерта си мислех за радиото на планината, когато магистралата откри светлините на столицата пред автомобила и той пак се изпълни с позабравените за няколко дни звуци на рок радио номер едно, прозвуча ми някак далечно и чуждо.
...странни звуци има в ефира, вихър от всевъзможни гласове от видим и невидим свят, но кои са значимите за нас, кои действително могат да ни помогнат да се изправим по-високо от тревата..., това че не разбираме почти нищо, често обезсърчава.

...в Съборни беседи 1943 год. беседа"Номер първи" Учителя казва:

"Сега всеки трябва да се запита, кой е номерът на неговото радио. Бог говори винаги на радио номер първи. Следователно, щом станеш сутрин от сън, ще знаеш, че първата мисъл, която мине през ума ти, е Божествена. Ако се намираш в опасност, и дойдат някакви мисли в ума ти, слушай първата мисъл, тя е Божествена.

Един офицер разказваше една своя опитност от миналата война. – Излизам рано сутринта на една височина, да разгледам положението. Нещо отвътре ми казва: Махни се от това място, иди настрана. Оглеждам се, не виждам никакъв неприятел, всичко е тихо и спокойно. Мисля си: Защо трябва да се отстраня? Докато разсъждавах, нещо ме удари по пръста. Пак ми се казва: Иди настрана. Този път послушах гласа. Отместих се, и след малко на това място се изсипа град от куршуми. Казах си: Трябваше веднага да се вслушам в първия глас. Аз не виждах никаква опасност, но Божественото в мене вижда и разбира положението на нещата."

...радио номер първи, казва Учителя, и вярвайте на Любовта- тя всякога си служи с Истината.



"Едно време Кортеза се проявяваше като голяма ясновидка. Най-главната черта на характера ѝ беше справедливостта. Благодарение на това, тя всякога казваше истината. Ако не можеше да каже нещо на човека, тя го съветваше да дойде друг път. Най-важното, което се искаше от нея, беше да насочи хората към Бога. На първо място да проявят любов към Бога и да разберат, че любовта е единствената сила, която може да спаси човека. Любовта повдига и облагородява човека. Всичко, което желае да постигне, става с помощта на любовта. Сам човек нищо не може да постигне. Хиляди същества работят чрез неговия ум и неговото сърце. Те му нашепват, какво трябва да направи и как да го направи. Да остане на него, сам да направи нещо, ще излезе цяла каша. Следователно, слушайте, какво ви се говори отвън, но разчитайте на онова, което отвътре ви се тълкува. Ако не разбираш всичко, не трябва да се обезсърчаваш. Павел прие Христовото учение, без да го разбираше напълно. Когато гонеше християните, Христос го срещна възседнал на кон и му каза: „Савле, защо ме гониш? Ако мислиш, че с коня, който си възседнал, т. е. с човешкия ум можеш да оправиш света, ти си на крив път”. Павел видя голяма светлина и падна от коня си, след което стана ревностен последовател на Христа. Той отиде да проповядва любовта даже между езичниците. Той написа най-хубавото послание за любовта в 13 глава от I Послание към Коринтяните. Никой друг не е писал толкова хубаво за любовта, както Павел. В това отношение, той имаше голямо прозрение."

...мисля си, че апостол Павел е слушал радио номер първи и така е успял да напише своето послание, да го послушаме и ние:

13 глава от I Послание към Коринтяните.

1. Да говоря всички езици човешки и дори ангелски, щом любов нямам, ще бъда мед, що звънти, или кимвал, що звека.
2. Да имам пророчески дар и да зная всички тайни, да имам пълно знание за всички неща и такава силна вяра, че да мога и планини да преместям, - щом любов нямам, нищо не съм.
3. И да раздам всичкия си имот, да предам и тялото си на изгаряне, - щом любов нямам, нищо ме не ползува.
4. Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, любовта се не превъзнася, не се гордее,
5. не безчинствува, не дири своето, не се сърди, зло не мисли,
6. на неправда се не радва, а се радва на истина;
7. всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява.
8. Любовта никога не отпада, а другите дарби, ако са пророчества, ще престанат, ако са езици, ще замлъкнат, ако са знание, ще изчезнат.
9. Защото донейде знаем и донейде пророчествуваме;
10. но, кога дойде съвършеното знание, тогава това "донейде" ще изчезне.
11. Когато бях младенец, като младенец говорех, като младенец мислех и като младенец разсъждавах; а като станах мъж, оставих младенческото.
12. Сега виждаме смътно като през огледало, а тогава - лице с лице; сега зная донейде, а тогава ще позная, както и бидох познат.
13. А сега остават тия три: вяра, надежда, любов; но по-голяма от тях е любовта.