..Великденската свещ, която се запалва в детските години, не угасва никога, човек носи пламъчето й с душата си, а топлината му е сравнима с неизразимата топлина от бащино огнище...дори детето да не знае какво е благодатен огън то знае, без да е необходимо обяснение, какво е бащино огнище, накрая на дните си човек разбира, че в същността си то е едно и също - бащина любов.
...разбрах го днес, докато четях ето това:
"Питаш ме с какво съм запомнила Великден ли? Ами цялата къща ухаеше на прясно варосани стени във всички стаи, огнището измазано с глина, дъските на пода, на таваните, на раклите изжулени със счукани керемиди, застлани нови черги, снежно бели пердета от хасе с дантели по прозорците, дворът и улицата изметени.
...Моята майка и лелка Мика лееха восъчни свещи и по дебелината ги определяха за вечерите в черква от понеделник до неделя. Шаренето на яйца с восък, олио, здравец и първото - на Богородичка в иконостаса. Мога ли да забравя Опелото на Христа, в което взимах участие и аз? Още ми звучи мелодията, помня и част от текста.
Ами тържественият камбанен звън, обикалянето около черквата със запалени свещички, които пазехме да не угаснат, за да ги отнесем у дома за здраве и благополучие! Тогава цяла Копривщица пламваше. На празника чакахме гости - кумците ни носеха кравай с яйца, идваха роднини, съседи, чукахме се с яйца и щастлив бе тоя, на когото яйцето бе ,,борче””. В града идваше ,,Кърляшка” - Въртележка - и срещу яйца летяхме във въздуха и вдигахме олелия до небесата. Мили спомени! Да си призная, малко ми е тъжничко, защо ли??"
...четеш и ти става ХУбаво, замирисва на козунак, чувстваш лъх на топло от хора и родно огнище- трепетни спомени, свещичка, която още трепти в душата, още свети с благодатния огън на Великденските дни - дни мили, нежни, лирични.