неделя, 19 април 2015 г.

Цветно водно колело

         Честит Рожден Ден, майко и бабо!
Знам, че очакваш да видиш какво мога да напиша по повод твоя рожден ден. Чувал съм, че Чехов можел да напише разказ за всичко, например показваш му мастилница и той започвал. Какво започвал ли, ми да топи перото в мастилницата и да пише. Всъщност мастилницата какво е? Ненаписани думи от един разказ, само ги изваждаш с перото и подреждаш в изречения. Важното е какъв е смисълът в тях, но въобще не се говори за мастилото. А какво ли се разбира от изчитането на цял един роман? Същото е както с живота на човека, низ от дни, подредени по месеци и години, но какво се разбира от него и въобще разбира ли се нещо? Колкото се сещаме за мастилото, докато четем написаното, толкова и се питаме какъв е смисълът на един живот, който се оказва всъщност една игра.
    На централната фасада на стадион „Васил Левски” са изписани думите на немския поет Фридрих Шилер: „Човекът е напълно човек, само когато играе.” В мрежата пише, че "тези думи са намерили неочаквано потвърждение. Доста хора вярват, че човек използва само около 10% от възможностите на главния си мозък. Това обаче не е вярно! Оказва се, че ние всъщност използваме целия си мозък, но не през цялото време. Но той трябва да бъде трениран. Подобно на мускулите в тялото, при редовно упражняване в мозъка се образуват нови връзки между невроните. Според някои данни, ако човек всеки ден отделя по един час например да решава кръстословици или да играе на компютър, мозъкът му в крайна сметка ще се запази с 10 г. по-млад, отколкото е в действителност. Така че игрите всъщност не са вредни, а се оказва, че са полезни, естествено всяко нещо трябва да е с мярка."  
... но какви игри да играем през този живот си е наш избор.







    Преди време бяхме на морето и се качихме на водно колело.  Беше доста разбрицано, имаше дупка на единия понтон и се пълнеше с вода. Мими, тя бе на 7 години, като видя, че е опасно за животеца й, не се качи с нас, гледаше от брега, скрита до една лодка, а ние влязохме навътре и се плацикахме, а после я питахме какво щеше да прави сама, ако бяхме потънали. Тя много спокойно ни каза, ми щях да отида при бабите си. Ето, сега ти подаряваме едно цветно водно колело.





Знаех, че днес ставаш на 87 години и снощи дълго се чудих какво да ти пожелая за празника, дълго топях в "мастилницата" и пишех и задрасквах, сутринта се събудих и видях  тази картина в мрежата. Изписах за картината доста на художничката Ани Бояджиева - как ми прилича на цветно водно колело и тогава се сетих, че това всъщност е  моето поздравление за тебе, че не само нас, мен и сестра ми, успя да отгледаш и възпиташ, а и своите внуци, нашите деца, направи живота си с тях да изглежда като игра – забава - цветно водно колело, докато ние стоим на брега и все още се питаме: бе, как го правиш, че децата ни разговарят с теб все едно го правят с душите си.












    Благодарим ти, че чрез теб успяхме да познаем Бога. Казано е, че "ако искаш да познаеш Бог, не  почвай да гадаеш къде може да е той. По-добре се огледай наоколо и ще видиш как той си играе с децата ни. Огледай се и ще видиш как той върви по облака и как посяга с ярката светкавица или се спуска с рукналия дъжд. И ще го видим как се усмихва с цветята и как се вдига и маха с ръка в дърветата."








                       

 Пожелаваме ти майко и бабо, на всеки твой 18 април да продължаваш тази твоя игра:






да виждаш и се усмихваш на изгряващото слънце, да чуваш как птиците го поздравяват в ранното утро, защото напролет Бог е толкова близо, че сякаш ни докосва с нежните пръсти на вятъра и отронва от белия цвят на дърветата нектара на щастието на играта да си жив - щастието да усетиш какво е това Любов.

18 април 2015 год.                   Целуваме те Михаил и Грета, Мария и Георги






В календара има всеки място и за своя ден - 
знае си от край човекът, че тогава е роден...
И на този ден ще мине да го поздрави светът,
после в часовете, сините, близки ще се съберат, 
и по броя на годините тихи свещи ще горят...

Честит да бъде този ден,
в който всеки е роден
и е поел дъх за жажда! 
Честит да бъде този час,
когато ти, когато аз,
когато някой се ражда! 
Нали с децата ни светът
се подновява всеки път,
затуй е млад този свят! 
За приятелите наши
нека вдигнем тежки чаши 
и отпием глътка вино!
Нека зло да ни забрави!
Да сме живи, да сме здрави
и живеем сто години!

Как годините минават - няма начин да ги спреш?!
И със всяка се прибавя в твоя празник нова свещ...
Ала ти недей тъгува, даже в тебе да боли -
днес е време за празнуване, този ден е твой, нали!
Днес е време за палуване, всички свещи запали!

Честит да бъде този ден,
в който всеки е роден
и е поел дъх за жажда! 
Честит да бъде този час,
когато ти, когато аз,
когато някой се ражда! 
Нали с децата ни светът
се подновява всеки път,
затуй е млад този свят! 
За приятелите наши
нека вдигнем тежки чаши 
и отпием глътка вино!
Нека зло да ни забрави!
Да сме живи, да сме здрави
и живеем сто години!

неделя, 5 април 2015 г.

Цветница

...наскоро гледах филма на Вим Вендерс "Солта на земята", филм - портрет за бразилския фотограф Себастиао Салгадо. Безброй снимки - запечатани мигове от 40 години живот, свидетели за историята на света. И между всичките снимки има една, с която този живот започва - едно дете е погледнало своята майка с невероятен възторг, доверие и любов, лицето му сияе в протегнатите към него ръце и този миг е уловен от Салгадо всред невероятен, апокалиптичен пейзаж от бедстващи и изнемощели от глад хора. Сега, като пиша, го виждам това дете, запомних го, защото ми прилича на цвете, което се е отворило за слънчевите лъчи. Мисля си, че детето и цветето правят всичко това несъзнателно, инстинктивно се обръщат към светлината... така и човек се обръща към Бога - с доверие и вяра...вярата казват е всесилна, но ако потърсим смисъла в нея, ние я губим.

...празник Цветница е всеки път, когато цветя, деца, нашите сърца се отварят за прегръдката на Бога.

... за такъв празник са думите от Словото и музиката на Учителя:

" Обръщането на човека към Бога е подобно на обръщането на цветята към слънцето. Достатъчно е само да помислим за Бога, за да се отдели от Него един лъч и да проникне в душите ни. Този лъч е тъй необходим за нас, както слънчевата светлина за цветята. Хората се опитват да създадат някаква форма за Бога, но каква форма може да се даде на светлината? Светлината сама създава формите."



Цветята цъфтяха под слънчеви лъчи и вече вързаха.
И тъй облечени в красота, и тъй облечени в чистота, те ни донасят младостта.
Във нея зреят сладки плодове.
И тъй, като ги приемаме, познаваме, че са Божи дарове;
 и тъй, като ги приемаме, познаваме, че са дар на Любовта.

сряда, 1 април 2015 г.

Подарък

На баба Славка

...март, ден 15- ти от месеца, на този ден тази година моята баба Слава щеше да навърши 111 години. Какво ли остава от един човек, който отдавна си е заминал и как ли празнува душата му поредния си р.д. в невидимия свят.
...на  р.д. отидохме на гробищата при нея. Вървяхме  дълго по алеите, поглеждах към надгробните плочи и четях, къде - гласно, къде - наум имената от надгробни плочи, повечето са все познати имена, имената и те сигурно се почиват по тия надписи, постоят, постоят, не знам колко, но бързо пак ги придърпат към живота. Всяко име носи послания, натрупва ги от дните в които е живяло сред хората, чрез него ние се връщаме назад и можем да преживяваме отново миналото. Ето, казвам моята баба Славка и ...детството ми се върна.

... оставих приготвената от вкъщи кутия до плочата на баба ми, бяхме й взели и маслини, тя много ги обичаше, дните сега, преди Великден, са пости, а тя стриктно ги спазваше, беше вярваща в Бога жена... от малката порцеланова елипса тя, някак много  съсредоточено, все си гледа вдясно и напред, а очите й черни - като маслини, сега ги виждам,.. баба ми остава на 26  години сама с три малки деца, но успява  да ги отгледа и направи хора...само очите й знаят какъв живот е видяла като вдовица...запалихме  свещи, изправени една до друга те изписваха годините й -111, пламъците им се завъртяха няколко пъти и отлетяха, пушекът се спусна да ги гони, но не можа да ги настигне, не се видя кой духна свещите, само вятърът и ние бяхме, ние- не сме, а вятърът никога не спира, за да го попиташ нещо, ако спре се крие.

...след гробищата отидохме на езерото на Панчарево, и тъкмо си мислих, че е доста тъжна гледка, то е  спаднало и е открило тинята от реките, които го пълнят с обратните води на селата под Витоша, видях едно малко синигерче, толкова малко, но така въодушевено подскачаше, около нас, че чак бе за завиждане, нямаше нищо около мен за храна, но то не спираше да подскача...не знам дали яде маслини, но оставих на брега до езерото на една подпорна бетонна стена две маслини. Дълго гледах водите на езерото и чувствах някакъв срам... пред очите на баба ми; пред малката птица за унинието в безпътицата, която ни обзема.

... казано е, "..пред малките мушици ще се засрамим от своето безволие и у нас ще се зароди силно желание да оправдаем живота, който ни е даден - да изявим великото в битието."
...колко велико ли, ми колкото е велика  една жена сама успяла да отгледа три деца; като едно малко синигерче - успяло да дочака пролетта.



П.П...а днес сутринта мелодията продължаваше да звучи в мен - мисъл към хора с които животът ни е разделил, но винаги пътуващи един към друг...то и най-хубавото на едно пътуване е мигът в който се връщаш вкъщи и чуваш...чаках те.