"Не спирай този, който си тръгва от теб, иначе няма дойде този, който е тръгнал към теб” с розово балонче и ... .
..не е мое, само го съшивам с бели конци, Юнг го твърди, мисля, че греши, не може да си тръгне този, който е бил наистина с теб, за другите - времето ще се погрижи .....е, сигурно е - не може да ги забравим, защото преди това трябва да сме ги запомнили.
Морето е старостта на реките. То лежи върху каменното си ложе и жадува пак да поскита, както някога...А не може. И притихва. И започва да си припомня всички срещи по тоя свят - как е тичало главоломно, улавяйки всеки звук и цвят. Слушало е веселите капчуци, стъпките на отминаващите години...И е запомнило всички звуци със седефените си раковини. А изплуват ли спомените за цветовете на нивите и горите - то цяло започва да свети с багрите на неповторима палитра. И в паметта му,бездни разкрила, светът повторно се ражда, разтърсвайки го с такава сила, че пробужда скитнишката му жажда. И вечер, от лунното вино опито, то съвсем забравя за старостта си и се втурва към планините изворите си да потърси. Но разбира, че с прилива си не може да се върне две стъпки даже, и ляга в каменното си ложе и се загръща с вятъра влажен. Но само до утре! Тогава нов спомен ще го разтърси. И пак ще се втурне да завладява пътищата на младостта си.
...спасих малка книжка "Годеница" от А.П.Чехов от удавяне, при станала авария в наводнено мазе тя губеше дъх и почти бе потънала, наведох се и я взех в ръце, беше подгизнала от вода и капки, тежки като огорчение от забрава, като от пробит капчук, една през друга заразказваха, че книгата заслужава друга съдба, своеобразен протест, че и малките заслужават да живеят достойно...не знам какво означава книга да живее достойно, освен търсещи ръце да прелистват страниците и те да спират дъха на четящия, а, и да ги препрочитат пак и пак, неприкъснато пак, като на капчук. Ето как изглежда книжката, натъкмена, като за снимка:
..на последната страница има и снимка на Антон Павлович Чехов, признат класик на световната литература, майстор на разказа и драмата с над 900 произведения.
..книжката има и съдържание, съдържа 13 разказа, които са една незначителна част от творчеството на писателя, но достатъчно на брой, за да се разбере, какво е да си майстор на късия разказ.
...оставих малката книжка да си почине от преживяното в наводненото мазе и отворих томовете с разкази, които имам от Чехов, сякаш малката книжка беше само повод да " потъна" в тях и да открия колко неизречена тъга има в руската бреза, тя се разказва в безброй листи, изписани от Чехов А.П. - трептящи листа от руската бяла бреза.
...и този трепет, който има в разказите на Чехов към човека, колкото и нескромно да звучи, се усеща и в есетата на Радио Любов, започнах да съпоставям разкази и есета и една тиха радост ме обзе, както когато разговарям с руснаци, то е същото, когато гледам листата на бялата бреза, щом ги погледна и листата трепват, усещам една близост, която е неизразима, мисля, поне до сега, тя не е успяла да се изрази в дълбочината, която е заложена в нея, но бъдещето , както казва и Учителя, й пренадлежи. И такива съвпадения на сходство в темите на есетата и разказите, естествено, защото исках да ги има, насъбрах доста, ето сега, ще си позволя, любими слушателю, да те запозная с разказите от малката книжка "Годеница" и "съвпадащите" с тях есета от "емисиите" на Радио Любов: